Semmi kétség, csak az egység

Ha a Vasas vízilabdacsapatának nagy bajnokait lajstromozzuk az ötvenes évtizedtől a nyolcvanasig, elsősorban Markovits Kálmán, Faragó Tamás, Csapó Gábor, Kósz Zoltán nevét említhetjük. No meg vasárnap kora délután óta a Varga és a Steinmetz fivérekét, az utolsó mérkőzésen mutatott teljesítménye alapján főleg Varga Dánielét. Túlzás lenne az összevetés? Ha valaki a döntő meccsen négy gólt vág a nyolc olimpiai bajnokot felvonultató Honvédnak, nem lehet az. És beszélgetőpartnerünk ezt tette, hiába próbálja meg egyéni bravúrját feloldani a csapat dicséretében.

2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha azt a feladatot kapná, hogy a Honvéd és a Vasas keretéből állítson össze egy kezdőhetest, hogy nézne ki?
– Meglepett a kérdése. Ki lenne az ellenfél?
– Engem is meglepett a visszakérdezés. Mondjuk az Eger.
– Akkor a vasárnap látott Vasassal állnék fel.
– És ha a Pro Recco?
– A Recco ellen sem bontanám meg a csapatunkat, mert az Euroligában ugyan kétszer is egy-egy góllal kaptunk ki tőle, de most annyira együtt vagyunk, hogy legyőzhetnénk. A Honvéd elleni sikert is az egységünknek köszönhettük.
– Önnek nyilvánvalóan ezt illik mondania. Még akkor is, ha a mindent eldöntő mérkőzés legjobbja volt, 4-4-ig három góllal és egy gólpasszal szinte egyedül vitte a csapatát, majd 9-9-nél belőtte az „aranygólt”. Vezetők, játékostársak, szurkolók éreztették önnel, hogy különleges érdemei vannak a diadalban?
– Igen, és ennek alátámasztására elég egyetlen példa. Mátyás Zoli a meccs lefújása után odajött hozzám, olyan szorosan ölelt át, mint egy anakonda, és csak annyit mondott: Köszönöm szépen. Jólesett.
– Az idősebbek a legutóbbi bajnoki cím, 1989 óta vártak az aranyra, önnek a kora miatt sem lehet ilyen régi a hiányérzete. Honnan számítja?
– Az előző öt döntőtől, amelyen már én is játszottam a Honvéd ellen, és mindannyiszor veszítettünk. Ezért is hatalmas beteljesülés ez a győzelem, és ahogy az ünneplés alatt ránéztem egy-egy szurkolónkra, vezetőnkre, eszembe jutott: ők nem is hat, hanem már tizennyolc éve vágynak rá!
– Miért éppen most sikerült?
– Mert miután feloszlott a Kásással, Madarassal, Varga Tamással felálló sztárcsapat, az új edző, Földi Laci a fiatalokra építve kezdett dolgozni, és a munkája a csapattal együtt mostanra érett be. Igaz, emellett jól is igazoltunk.
– A korábbi vereségek hatására többször is összeesküvés-elméletek születtek, azt bizonyítandó, hogy a Vasas vesztésre ítéltetett. Ön érzett valaha ellenszelet?
– Egyszer, de az már nem ellenszél volt, inkább hurrikán. A 2002-es döntő negyedik mérkőzésén, amikor 2-1-re vezettünk, egy győzelemre álltunk a bajnoki címtől. De akkor nem nyerhettünk.
– Ezután következett az a bizonyos ötödik meccs, amely tömegverekedésbe torkollt. Bár a botrány az idén elmaradt, ütéseket, rúgásokat most is láttunk. Ezek belefértek még a sportág kereteibe, az elrettentés eszköztárába vagy már nem?
– Nagyon kemények voltak a meccsek, végig dúlt a harc a víz alatt, de elcsattant három, négy, talán öt víz feletti ütés is. Ami megengedhetetlen. Csalódtam azokban a klasszisokban, akik ehhez folyamodtak, de csalódtam a játékvezetőkben is, mert nem mertek végleg, csere nélküli kiállításokat ítélni. Pedig csak ez lenne a megoldás, a visszatartó erő.
– A játékvezetők egyébként is állandó célpontok voltak, az egyik fél szinte minden ítéletük után háborgott. Ön szerint azért, mert míg a profi játékosok heti 30-40 órát töltenek vízilabdával, addig az amatőr bírók hármat-négyet, vagy inkább azért, mert a póló szabályrendszere gyakorlatilag alkalmatlan egy modern tempójú és intenzitású meccs végigfújásához?
– A kérdésben pontosan megfogalmazta mindkét választ. Én is ezt a két okot mondtam volna, ezért felmentem az összes játékvezetőt, aki elfogulatlanul és rosszul bíráskodik. Mert jól nagyon nehéz. Egy támadáson belül egyszerre három szabálytalanság is történik, ebből az egyiket megítélik, a másik kettő elszenvedője pedig úgy érzi, őt sújtották.
– Kissé elméleti síkra tereltem a beszélgetést, pedig egy nappal a Honvéd legyőzése után azt kellene kérdeznem: eddigi dicsőséglistáján hová helyezi a bajnoki aranyat?
– A legnagyobb sikerem, amit eddig elértem, és csak 2008 augusztusában fokozható.
– Akkor pedig nem a magyar bajnoki döntőt rendezik, hanem a pekingi olimpiát. Amely után, az eredménytől függetlenül, lassan kimegy a „nagy generáció”, és arról is hallani, hogy a magyar póló szponzorainak jelentős hányada is viszszalép. Ön túl fiatal még ahhoz, hogy ugyanezt tegye, sőt a londoni olimpiáig teljesedhetne ki a pályafutása. Lesz erre esélye? Hogyan fest a jövőképe?
– Biztatóan. A jelenség létezik, hiszen a ’75–76-os aranygeneráció lassan kiöregszik, de aggályaim nincsenek. Egyrészt, mert nem egyszerre hagyja abba tíz ember a pólót, másrészt, mert hiába nyerik rendre a szerbek az utánpótlástornákat, ha nálunk évente csak egy-két fiatal érik is be, azok tehetségesebbek, mint az ellenfelek. A jövőképemről pedig annyit: hétfőn kezdődik a válogatott felkészülése, addig pihenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.