Svéd vádak a magyar Gripen-ügyben

A magyar Gripen-ügylet nyélbe ütése érdekében is igénybe vette a gyártó svéd–brit Saab–BAE konzorcium közvetítő ügynök szolgálatait – ezt állította a svéd SVT televízió keddi riportműsora, amely februárban a csehországi ügyletről már tett hasonló, korrupciógyanúra utaló megállapítást, nemzetközi vizsgálatot és az érintettek részéről cáfolatot kiváltva.

Munkatársainktól
2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ténybeli tévedésektől sem mentes állításokra a Honvédelmi Minisztérium (HM) rövid közleményben reagált, miszerint „a HM soha nem döntött Gripen vadászrepülőgép vásárlásáról. A Nemzetbiztonsági Kabinet 2001. szeptember 10-én döntött Gripen vadászrepülőgépeknek a svéd államtól történő bérletéről.” A közlemény arra nem tér ki, hogy a döntés nyomán 2001 decemberében kötött lízingmegállapodást 2003 márciusában jelentősen módosították lízingvásárlási megállapodásra, új technikai és pénzügyi-finanszírozási (átütemezett törlesztési) tartalommal. Megpróbáltuk telefonon elérni a gépeket gyártó Saab cég illetékesét is, de a svédországi ünnepnap miatt nem volt elérhető.
*
A tényfeltáró műsor túlnyomó részét ismét a cseh, illetve a dél-afrikai Gripen-üzlet körüli korrupciógyanús ügyleteknek szánták, és csak röviden említették meg Magyarországot. Bár dokumentumaikat nem mutatták be a műsorban, azt állították, hogy azokból kitűnik: Magyarországon az osztrák Alfons Mensdorff-Pouilly gróf ügynökösködött három százalékért, mivel az egyik rovatban az „Ali M” és a „3 százalék” bejegyzés áll.
A szállításra vonatkozó szerződés aláírása utáni, „titkos, 2002. márciusi megállapodás” értelmében végül nyolcmillió dollár járandóságban állapodtak meg a felek, amelyet a dokumentumok szerint a brit Virgin-szigeteken bejegyzett Red Diamond, illetve a Prefinor International off-shore cégeken keresztül utaltak. Állítólag a kézhez kapott jutalékának a többszöröse ütötte volna az osztrák arisztokrata markát, ha – az eredeti terveknek megfelelően – sikerült volna mind Csehországnak, mind Magyarországnak 24-24 vadászgépet eladni. A gróf szerdán – miként korábban is – cáfolta az állításokat, és jogi lépéseket helyezett kilátásba az SVT-vel szemben.
Bennfentesek szerint az SVT állításai azt tükrözik, hogy a műsor készítői nincsenek teljesen tisztában a megkötött üzletek jellegével. Magyarország esetében nem vásárlásról van ugyanis szó, hanem olyan 10 éves, 16 800 repült óráról szóló lízingszerződésről, amelyet a svéd és a magyar állam kötött. Ezzel párhuzamosan a gépeket forgalmazó Gripen International céggel gazdasági ellentételezési szerződést kötött a Gazdasági Minisztérium.
Svédországi forrásunk arra is felhívja a figyelmet, hogy a tényfeltárók tevékenységének láthatóan politikai háttere is van, hiszen a svéd zöldpárt független vizsgálóbizottság felállítását követeli a fegyverüzletek ügyében; szándékuk az lehet, hogy bizonyítsák, minden fegyverüzlet korrupt, illetve hogy a Saab részéről hiba volt a BAE-vel együttműködési megállapodást kötni, hiszen a brit cég ellen súlyos korrupciós vádakat fogalmaztak meg brit illetékesek más (például szaúdi) üzletek kapcsán.
Magyarországon a Saab cég még a kilencvenes évek elején kezdett el házalni az akkor még kísérleti stádiumban lévő Gripennel. Az első gazdasági ellentételezési megállapodást még a Horn-kormány alatt megkötötték, noha az a kabinet még nem döntött a gépek beszerzése mellett. 14 gép bérletéről végül az Orbán-kormány határozott 2001 szeptemberében, jelentős meglepetést kiváltva, mivel korábban biztosra vették az F–16-os kiválasztását. A Medgyessy-kormány 2003-ban módosította a szerződést expedíciós hadviselésre alkalmas, levegőben utántölthető gépekre, ám ez a teljes program árát 210 milliárd forintra növelte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.