Újabb ötletek adókérdésben

Adóügyben legutóbb az élőmunkára rakódó elvonások csökkentését vetette fel a pénzügyminiszter. Ám e terveket éppúgy homály fedi, mint az ingatlanadó bevezetését vagy az adóreform sorsát. A szakemberek pedig kételkednek.

Kiss Roland
2007. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdemi lehetőség mutatkozik az élőmunkát terhelő és a fogyasztási jellegű adók, valamint a vagyoni közterhek arányának és mértékének áttekintésére a következő hetekben – e bejelentésével kavart újabb hullámokat az adókérdések amúgy is háborgó tengerén Veres János pénzügyminiszter egy május 31-i konferencián. E tömör mondat nyilván azt a kormányzati szándékot hivatott kifejezni, amely a versenyképességi szempontok figyelembevételével növelni kívánja a vagyoni adók szerepét, miközben mérsékelné a foglalkoztatással járó elvonásokat. A pénzügyi tárcánál lapunk kérdésére még azt árulták el, hogy a kormány legkésőbb szeptemberig bemutatja az adószisztéma átalakításáról szóló terveket.
Leghamarabb ekkorra fogalmazhat meg javaslatokat a tavasz óta tevékenykedő Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) is. Zara László, a GVK adórészlegének vezetője leszögezte: az egyeztetéseken egyelőre csak annyi körvonalazódott, hogy valóban kívánatos az élőmunkára nehezedő teher csökkentése, ám a kerekasztalon még az ingatlanadóról sem született döntés. Utóbbinak azért van jelentősége, mert egyes feltételezések szerint az új adóból származó bevétel pótolná a járulékcsökkentés okozta veszteséget. Ám ez nem fog menni – véli Zara, aki rámutatott: egyrészt nem biztosítottak az ingatlanadó jövő évi bevezetéséhez szükséges feltételek, így a 2008-as dátum igencsak kétséges. Másrészt különböző tételekről van szó, s komoly gond az is, hogy a két közteher más-más réteget érint. Az valószínűtlen, hogy az ingatlanadót azok fizessék, akik jól járnak az élőmunkateher csökkenésével, pár hónap alatt pedig nem szabad ilyen radikálisan átalakítani az egyes adózói körök terhelését – tette hozzá.
A helyzet alakulásába a gazdasági szervezetek is beleszólhatnak, hiszen a kormány a következő hetekben keresni meg őket a járulékok csökkentésének ügyében. Bár ennek támogatása nem kétséges, a kamarák régóta minél előbbi és mélyreható adóreformot követelnek, amiről azonban Gyurcsány Ferenc korábban úgy vélekedett: érdemi átalakításokra 2011 előtt nincs esély. Most azonban mégis szóba kerülnek kisebb-nagyobb módosítások. – Nem tékozolhatunk el további éveket: a szlovákok és a románok már túl vannak egy jelentős átalakításon, a csehek pedig éppen ezekben a hetekben vágnak bele az adószisztéma átszabásába – mutatott rá lapunk kérdésére Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette: a kérdés fontosságát mutatja, hogy a befektetők már nem az egyszeri adókedvezmények, hanem az általános gazdasági környezet alapján hozzák meg döntésüket, s ebben hazánk lemaradása jelentős.
Félő azonban, hogy a reform lendületéből sokat visszavesz, hogy jelenleg nem nehezedik komoly bevételi kényszer a büdzsére. Igaz, jövőre a konvergenciaprogram további szigorításokat irányoz elő, így például a közösségi fogyasztási kiadásokat az idei 1,6 után már közel 3 százalékkal kell csökkenteni. A bevételi többletek tehát mindig jól jönnek a költségvetésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.