Vadásznak a gyilkos medvére

Hajtóvadászatot folytatnak a román hatóságok az után az anyamedve után, amely a hét végén megölt egy amerikai turistanőt a Déli-Kárpátokban. Szakértők szerint a medve ritkán támad emberre, a turistáknak ajánlott hangoskodva kirándulni a vad által látogatott helyeken, hogy elkerüljék az állattal való találkozást.

2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tapasztalt erdélyi vadászok szerint a vadállatok természetes élőhelyének folyamatos szűkülésével magyarázható, hogy egyre többet támadnak emberre. Mint arról már beszámoltunk, a romániai Déli-Kárpátokban a hét végén egy amerikai állampolgárt tépett szét egy megvadult anyamedve. Helyszíni beszámolók szerint a vadállat szombaton este a Bucsecs-hegység egyik menedékháza környékén kutatott élelem után, ahonnan a létesítmény tulajdonosa kutyákkal űzte el. A feltehetően emiatt felbőszült medve útját nem sokkal később hat turista keresztezte, és az állatot tovább ingerelte, hogy a csoport tagjai fényképezni kezdték. A vaku villanásának hatására az állat rátámadt az amerikai, izraeli és román állampolgárságú kirándulókra, akik kövekkel próbálták elűzni a medvét. A férjével mézesheteit töltő, 31 éves Katie Evansnek nem sikerült elmenekülnie, a vadállat földre teperte, és az elszenvedett harapások, karmolások nyomán a fiatalasszony a helyszínen életét vesztette. A csoport tagjai közül ketten könnyebben megsérültek. Később sátorozó nyaralókat is megtámadott a medve, ám az egyik egyetemista könnyebb vállsérüléssel megúszta a közelharcot. A Brassó és Prahova megyei hatóságok jelenleg hajtóvadászatot folytatnak a megvadult állat után, fennáll ugyanis a veszélye, hogy ismét emberekre támad. Sőt egyes feltételezések szerint az állat veszett volt, ebben az esetben pedig a sérülteket védőoltásban kell részesíteni.
László Bélától, a székelyföldi Kovászna megyei vadászegyesület igazgatójától megtudtuk: a medvék által látogatott vidékeken ajánlott hangoskodva – énekelve, fütyülve – járni. A vadállat ilyenkor bizonyosan elkerüli az embert. „Csak akkor fordul ember ellen, ha bocsai vannak, ha megsebesült, és nem képes elmenekülni, vagy veszélyeztetve érzi az általa elásott állati tetemet. Párzás idején a hímek veszélyesek. Normális esetben az állat fél az embertől” – nyilatkozta lapunknak a szakember. Szerinte a Bucsecs-hegységben embert ölő példányt azonnal ki kellett volna lőni. Ám ezt akadályozzák a törvények és bürokratikus eljárások. László Béla úgy véli: a Romániában több mint 5000 fősre becsült barnamedve-állomány létszáma alaposan meghaladja az erdők eltartóképességét. Ezzel magyarázható, hogy a természetes élőhelyükről kiszorított vadállatok lakott területekre járnak táplálkozni, ahol már többször támadtak emberre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.