Vendégmunkásokat toboroz a Hankook

Külföldön is toborzott munkásokat a Hankook gumigyár, holott a kormány éppen a munkahelyteremtésre hivatkozva támogatja húszmilliárd forinttal az üzem felépítését – tudtuk meg. A koreai beruházók legalább 400 munkást biztosan nem Dunaújvárosból várnak, hiszen ekkora létszámot fogadna be a Kulcs községbe tervezett munkáslakótelep. A helyiek úgy tudják, ázsiaiak is dolgoznak majd a Hankooknál – igaz, ezt a cég határozottan cáfolja.

Bodacz Balázs
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány hónapja Szlovákiában a postaládákba dobtak be gépsori munkára toborzó papírcetliket, amelyen a Hankook gumiabroncsgyár keresett érettségizett, magyarul beszélő embereket. A közelmúltban pedig egy beruházási cég járta körbe a Dunaújváros környéki településeket azzal, hogy
4–600 munkás elhelyezésére alkalmas lakótelepet kíván építeni. Ekkor felröppent a heves indulatokat kiváltó hír: a vállalat ázsiaiakat telepítene be. A Hankook humánerőforrás-igazgatója, Bányai Tibor és az érintett települések közül Kulcs önkormányzata is cáfolta a betelepítésről szóló híreket. Bányai azt is tagadta, hogy Szlovákiában is toboroztak volna munkaerőt. (Ennek ellentmond a szerkesztőségünkbe is eljuttatott, Komárom határon túli részén terjesztett felhívás.)
*
Kiss Csaba, Kulcs község alpolgármestere annyit mondott, csak a cég koreai felső vezetésének elhelyezéséről tud. Bányai Tibor az ügyben lapunk kérdéseire alig két mondatban kívánt válaszolni; „hülyeségnek” nevezte, hogy ázsiaiak letelepítését terveznék, arra azonban nem kívánt reagálni, hol toborozták dolgozóikat. – A munkaerő toborzását most fejeztük be, a felvett dolgozóknak biztosítunk majd szállást is, ennek kapcsán eddig 5-6 település jött szóba – közölte a hr-igazgató. Kulcs, Baracs, Rácalmás és Nagyvenyim neve is előkerült mint a 400–600 fő letelepítését célzó beruházás helyszíne.
Bányai ugyan nem említett helyszínt, Kulcs község jegyzője viszont konkrét tervekről számolt be. A lakótelepet építő cég a közelmúltban Kulcs vezetésének is bemutatta a terveket. A gond csak az, hogy a munkásoknak építendő telep az ország első szélerőművének közelében található; mégpedig olyan közelségben, ahová a hatályos szabályozás szerint nem lehetne építkezni. Sterczel Balázs, a szélkereket üzemeltető EMFESZ Kft. ügyvezetője elmondta: a polgármesteri hivatal kilátásba helyezte a szélkerék elbontását.
A lehetséges helyszín egy állami tulajdonban lévő 32 hektáros terület lenne. – Két-három csillagos szállodai szobákhoz hasonló, apartmanjellegű házakban szállásolnák el a gyár dolgozóit – mondta Török Zoltán, Kulcs jegyzője. A falunak a cég a beruházás fejében – ellentételezést is felajánlott; erre már ajánlatot is tettek. Eszerint a 90 millió forintból megépülő fitneszközpontot és sportpályát a település iskolásai is használhatják majd. A Hankook új faluházat építene 30 millió forintért, a 300 millió forint költségvetésű parkrészeket, közműveket, utakat, amelyek a lakópark megvalósulásával létrejönnek, átengednék az önkormányzat számára. Minderről Bányai Tibor azt mondta, nem akarnak Kulcson építkezni.
A faluban tartott közmeghallgatáson a lakosság ellenérzését fejezte ki a beruházással kapcsolatban. Az egyik lakó lapunkat megkeresve elmondta: azok a munkások, akik a 2500 fős faluba ideiglenesen beköltöznek, egyáltalán nem fogják sajátjuknak érezni a települést. Két nap alatt össze is gyűlt mintegy 150 aláírás, amelyben a helyiek népszavazás kiírását kezdeményezték a tervezett beruházás miatt. Az ügyet felkarolta az EMFESZ ügyvezetője is; a napokban benyújtotta a jegyzőhöz a népszavazási szándékot igazoló nyilatkozatokat.
Emlékezetes, a Hankook gumigyárnak helyet adó telkek adásvétele körül szövevényes panama zajlott, amelyről a Magyar Nemzet közölt tényfeltáró cikket. Dunaújváros több száz millió forintot vesztett a telekügyleteken, amíg míg néhány baloldali kötődésű magánszemély ugyanennyivel lett gazdagabb. Mindehhez az SZDSZ-es gazdasági minisztérium is asszisztált. A kormány ráadásul 15 milliárd forintnyi készpénzzel és ötmilliárd forint adókedvezménnyel támogatja a gumigyár felépítését. A rekordösszegű támogatás odaítélésének fő indokaként Kóka János gazdasági miniszter korábban a munkahelyteremtést nevezte meg. Arról viszont nem esett szó, hogy az adófizetők milliárdjaiból külföldi dolgozók juthatnak majd álláshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.