Dugába dőlhet a kanadai–román Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) társaság erdélyi bányaprojektje, ha a bukaresti képviselőház megszavazza a ciántechnológia betiltásáról szóló törvénytervezetet. A bányászati törvényt módosító javaslatot Eckstein-Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora dolgozta ki, és a kezdeményezés a bányakitermeléseknél alkalmazott ciántechnológia betiltását szorgalmazza. (A szomszédos országban jelenleg öt bányában használnak ciánt az érc feldolgozásakor). A politikus lapunknak elmondta, az intézkedés abban az esetben akadályozhatja meg a verespataki projekt megvalósítását, ha a bukaresti képviselőház sürgősségi eljárásban vitatja meg a módosító javaslatot. Ha viszont a tervezet csak ősszel kerül napirendre a parlamentben, akkor előfordulhat, hogy a román hatóságok időközben megadják a szükséges engedélyeket a társaságnak, így az utólag elfogadott jogszabály visszamenőleges hatállyal nem hiúsíthatja meg az RMGC projektjét.
Eckstein-Kovács kezdeményezése már túljutott a bukaresti szenátuson, sőt a Calin Popescu-Tariceanu vezette román kormány szerdai ülésén kedvezően véleményezte. Korodi Attila, a kabinet RMDSZ-es környezetvédelmi minisztere ötéves átmeneti időszakot kért azoknak a vállalatoknak, amelyek jelenleg ciántechnológiát használnak. „Környezetvédelmi szempontból egyértelműen az az érdek, hogy az ilyen típusú vegyületek ne jelenjenek meg a román piacon. De azt is el kell fogadni, hogy Romániában a bányaipar fontos tényezője az országos összjövedelemnek, így az érintett ágazat engedményeket kér ezen a téren” – jelentette ki Korodi Attila.
A bukaresti hatóságok ebben az időszakban tárgyalnak a verespataki beruházás engedélyeztetési eljárásáról, és várhatóan még ebben az évben választ adnak az RMGC-nek: jóváhagyják-e az aranybánya létrehozását. A Romániában bejegyzett cég kanadai anyavállalata, a Gabriel Resources eddig 200 millió dollárt fektetett be a 2,5 milliárd dolláros verespataki projektjébe, amelynek megvalósítása esetén tíz év alatt bányászná ki a település alatt nyugvó 300 tonna arany- és több mint 1600 tonna ezüstércet. Mivel a a kanadaiak ciános technológiát alkalmaznának, a bányanyitás előtt pedig kétezer helybélit költöztetnének el Verespatakról, a tervet civil szervezetek, valamint a romániai egyházak és a bukaresti akadémia is ellenzi.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását