Vesztésre áll az SZDSZ

Nyilvánvalóvá vált a kedden este tartott, éjszakába nyúló koalíciós egyeztetésen, hogy a szocialisták legfelsőbb vezetői sem fogadják el az SZDSZ több-biztosítós egészségügyi modelljét – tudtuk meg. Horváth Ágnes liberális egészségügyi miniszter nem válaszolt arra a kérdésre, hogy pártja bent marad-e a koalícióban.

Török László
2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk: a szocialisták az egyeztetésen olyan egészségbiztosítási rendszert javasoltak, amely később sem megy át a versengő, üzleti biztosítók modelljébe. Nyitva hagynák viszont annak lehetőségét, hogy a kiegészítő területeken bővüljenek a magáncégek lehetőségei. Itt továbbra is az ápolás, a baleset, illetve a táppénzbiztosítással számolnak.
A kedd esti koalíciós egyeztetésről az érintettek továbbra is csak szűkszavúan nyilatkoztak. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter egy tegnapi sajtótájékoztatón annyit mondott: elsősorban az elmúlt egy évet értékelték, és persze egyeztettek a jövőről is. Arra a kérdésre már nem válaszolt, hogy az SZDSZ mennyit hajlandó engedni a több-biztosítós vegyes modellről szóló javaslatából; bent maradnak-e a koalícióban, ha nem valósul meg a több-biztosítós rendszer; megtárgyalták-e a szocialisták javaslatát, és ahhoz hogyan viszonyultak.
Mint ismeretes: a szabad demokraták hétfőn kapták meg a szocialisták javaslatcsomagját a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozóan, amely nem számol versengő üzleti biztosítókkal. Az SZDSZ javaslata szerint az üzleti biztosítók teret kapnának az alapszolgáltatásban. Mellettük megmaradna az állami biztosító is, és mindenki maga dönthetne, hogy melyiket választja.
Úgy tudjuk egyébként, hogy a koalíciós egyeztetésen több kritika is érte Horváth Ágnest a közelmúltban tett, nagy felháborodást kiváltó nyilatkozatai miatt.
Eörsi Mátyás (SZDSZ) a szocialisták félrelépését, Gál J. Zoltán miniszterelnöki kabinetfőnök a reformkormányzás eredményeinek érzékelhetőségét emelte ki a tegnapi nyilatkozataiban. Eörsi elismételte az SZDSZ azon álláspontját, amely szerint a reformok terén megtorpanás tapasztalható. Azt is elárulta, hogy hosszasan vitáztak a delegáltak az egészségügy finanszírozásáról.
A mintegy négy és fél órás találkozón az MSZP-t Gyurcsány Ferenc, Gál J. Zoltán, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter, Hiller István oktatási és kulturális miniszter s Katona Béla frakcióvezető-helyettes képviselte. Az SZDSZ részéről Kóka János pártelnök, Eörsi Mátyás, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, Horn Gábor koalíciós együttműködésért felelős államtitkár, Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter és Magyar Bálint ügyvivő volt jelen.
Sajtóértesülések szerint a szocialisták a megbeszélésen jelezték, hogy hozzányúlnának a nyugdíjrendszerhez, és a foglalkoztatás bővítését is kulcskérdésként kezelnék. Az SZDSZ viszont újabb frontvonalat nyitna azzal, hogy átszabná az egyház-finanszírozást és felszabadítaná az energiapiacot.
– Elfogadhatatlan, hogy az egészségügy jelenlegi helyzetében a több-biztosítós rendszer bevezetésével foglalkozzanak a kormánypártok – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter.
Gál J. Zoltán a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón cáfolta, hogy legkésőbb ősszel személyi változások lehetnek a kabinetben, lapunk azonban úgy tudja, az MSZP felső vezetői már döntöttek a kormány átalakításáról. A hírek szerint Szilvásy György kancelláriaminisztert Kiss Péter válthatja, de távozhat az egészségügyi tárca vezetője, Horváth Ágnes is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.