A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett adatai szerint a korábbi hónapokban tapasztalt emelkedés után az építőipari termelés áprilisi csökkenését az elsősorban útépítési munkákkal foglalkozó szervezetek termelésének visszaesése okozta, ugyanakkor drasztikusan, 36,2 százalékkal esett vissza az építőipar április végi szerződésállománya is. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések állománya 7,1 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építésére kötötteké a felére apadt. A szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése áprilisban 5,2 százalékkal, január–áprilisban 2006 azonos időszakához viszonyítva összességében 1,1 százalékkal csökkent. Az épületgépészeti szerelés áprilisi termelése öt százalékkal magasabb, a befejező építésé 11,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A KSH adatai szerint az építőipari tevékenység költségalapon számított árai a korábbinál kisebb mértékben, hét és fél százalékkal nőttek, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 7,9 százalékkal lettek magasabbak a 2006. áprilisinál.
– A kormány alkalmatlansága miatt is tovább erősödött a körbetartozás jelensége, sőt Európában nálunk a legnagyobb arányú a csődök és felszámolások száma az építőiparban – reagált a KSH nyilvánosságra hozott statisztikájára közleményében Mádi László, a Fidesz otthonteremtési műhelyének elnöke. Mint a szakpolitikus fogalmazott, a lakásépítések száma immár második éve csökken, de a Gyurcsány-kormánynak semmilyen koncepciója nincs a bajok kezelésére. Mádi szerint különösen aggasztó, hogy az építőipar akkor van válságban, amikor az uniós támogatási lehetőségek kézzelfogható közelségbe kerültek, így reális a veszély, hogy vagy nem fogunk tudni ezekkel teljes mértékben élni, vagy pedig a külföldi építőipari cégek végzik majd el a magyarországi munkálatok egy részét. – Az építőipari szerződésállomány több mint egy éve tartó csökkenése mutatja leginkább, hogy komoly a baj. A legfrissebb statisztika sokkoló: az április végi szerződésállomány 36,2 százalékkal volt kisebb, mint egy éve – fogalmazott Mádi.
Szerettük volna megtudni, hogyan értékeli a kormányzat a fentieket, lapzártáig azonban sem a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, sem pedig az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium nem reagált megkeresésünkre.

Brutális gyilkosság: két halálos áldozata van a családi tragédiának