A legnagyobb vesztesek a magyar adófizetők

Mára kiderült, hogy a szocialista kormányzat 2004-es döntése óriási veszteséget okozott az államnak. Ekkor ugyanis 6500 forintért adta el az állam a tulajdonában lévő Mol-részvényeket. Az olajtársaság papírjaiért viszont legutóbb már 28800 forintos átlagárfolyamon kellett fizetni.

2007. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne csodálkozzunk azon, ha egy tőzsdén jegyzett vállalat – adott esetben a Mol – ellen felvásárlási akció indul: a mostani állami kapkodás, részvénykölcsön-tranzakciók és opciós ügyletek helyett be kellene látni: nem szabadott volna eladni 2004-ben a hazai olajtársaság tíz százalékát azért, hogy a pazarló költségvetés deficitjét csökkenteni lehessen – értékelte lapunknak a Mol felvásárlása körül kialakult helyzetet Cséfalvay Zoltán közgazdász. Az egyetemi tanár szerint az akkori hibás kormányzati döntést jól példázza, hogy a Mol-részvényeket vásárló OMV társaság több mint harminc százaléka is az osztrák állam tulajdonában van, ami egyértelműen jelzi a szektor nemzetstratégiai fontosságát.
Cséfalvay hangsúlyozta: amikor az állam kiengedte a kezéből a tulajdonrészt, úgy határozott, hogy nem vállal szerepet az olaj- és gázellátásban, és nem is hozott szabályzatot egy későbbi – esetlegesen ellenséges – felvásárlás esetére, amellyel a mostani kritikus helyzetet ki lehetett volna védeni. Szakértők szerint kérdés, hogy ha az állami részvénypakett értékesítésekor nem minősült stratégiai fontosságú nagyvállalatnak a Mol, akkor most milyen megfontolásból ragaszkodik a kormány a cég megvédéséhez.
– Tudomásul kell venni, hogy a globális piac részesei vagyunk, teljesen természetes a tőzsdei társaságok részvénymozgása – nyilatkozta Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője, aki leszögezte: akkor indokolt piaci eszközökkel az állami beavatkozás egy ellenséges felvásárlással szemben, amikor nemzetbiztonsági érdekről van szó. Emlékezetes, hogy Horn Gábor, a szabad demokraták frakcióvezető-helyettese néhány nappal ezelőtt még úgy nyilatkozott, hogy a mostani helyzet nem tekinthető ilyennek.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az utóbbi napokban lejátszódott tőzsdei tranzakciók rávilágítanak arra a tényre, hogy 2004-ben jóval olcsóbban adtak túl a részvényeken, mint amennyiért most a felvásárlás zajlik. Emlékezetes, hogy az állam kezében lévő Mol-részvények csaknem felének gyors eladásáról még 2003 júniusában határozott a Medgyessy-kabinet annak érdekében, hogy enyhítse a költségvetésben rejlő feszültségeket. A Fidesz már akkor indokolatlannak ítélte a lépést, károsnak tartva az állami vagyon eladását, a részvények kiárusítása helyett pedig inkább a kiadások csökkentését szorgalmazta. Draskovics Tibor pénzügyminisztersége alatt a 11 millió Mol-részvényt végül zárt körben, 6500 forinton adták el. A 2004. február 17-én az ÁPV Rt. által, Londonban, külföldi befektetőknek eladott 11 százalék árát a szocialisták akkor még nagyon előnyösnek tartották, tíz hónappal később a részvények árfolyama azonban már elérte a 12 ezer forintot. A sietség miatt azonban nem volt idő kivárni a megfelelő értékesítési feltételeket. Az eladáskor a részvényárfolyamok alacsonyak voltak, a világgazdaságban pedig recesszió uralkodott, így a szakemberek a tranzakció előtt figyelmeztettek: most nem érdemes értékesíteni a legnagyobb magyar vállalat részvényeit. Az idő végül a sietős eladás ellenzőit igazolta: csaknem egy évvel később a Mol-részvényekért már 193 milliárd forinttal kapott volna többet a magyar állam. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium akkori államtitkára még decemberben is kiállt a tranzakció sikeressége mellett, azzal érvelve, hogy a Mol-részvények árfolyamának későbbi emelkedése a magyar kormány gazdaságpolitikájának sikerét mutatja. A Fidesz akkor 2004 legrosszabb üzletének nevezte a részvénypakett eladását. Az üzlet előnytelenségét bizonyítja az is, hogy a Mol nettó eredménye 2004-től 2006-ig összesen 783 milliárd forint volt, amelynek arányos haszna az állami részvények eladása miatt így szintén nem a magyar államot gazdagíthatta.
Az állami Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában álló MFB Invest Zrt.-nek néhány nappal ezelőtt „kölcsönadott” Mol-részvényekkel kapcsolatban László Boglár, a bank szóvivője lapunknak elmondta, hogy az ügyletből kifolyólag élni fognak a szavazati jogukkal, mégpedig az MFB Invest saját üzleti szempontjai alapján, és nem a Mol menedzsmentjének érdekei mentén. A szóvivő a kölcsönügylet öszszegéről azonban nem nyilatkozott, és a tranzakció okaként elsődlegesen a piaci értékelést és az üzleti elemzést jelölte meg. Az MTI-nek nyilatkozó piaci elemzők szerint az OMV ellenségesnek minősített felvásárlási akciója ellenében vásárolja saját részvényeit az olajtársaság, melynek aránya a jogszabályok szerint maximum tíz százalék lehet, ezért kerülhetett sor az MFB Investtel és korábban az OTP-vel kötött kölcsönügyletekre, illetve a BNP Paribas és a Magnolia vállalatok opciós ügyleteire. Az utóbbi két vállalat ugyanis 8,2, illetve 5,5 százaléknyi Mol-részvénnyel rendelkezik, amelyre azonban a Mol viszszavásárlási vételi opciókat kötött.
Az OMV akciója mögötti szerepvállalást cáfolták a HVG-nek orosz olajipari nagyvállalatok sajtófőnökei, akik hangsúlyozták: nem az oroszok állnak az OMV felvásárlási opciójának hátterében. A Gazprom sajtórészlegének egyik vezető munkatársa szerint, ha ilyen szándékaik lennének, akkor azokat nem közvetítők útján valósítanák meg. Hasonlóan nyilatkozott a Lukoil olajtársaság sajtófőnöke is, aki leszögezte: magyarországi benzinkúthálózatuk bővítéséhez nincs szükségük közvetítőkre. A Rosz-nyeft is tagadta, hogy kapcsolata lenne az OMV-vel, annál is inkább, mert éppen a napokban vásárolták meg a Jukosz több cégét, volt székházát, így kiköltekezték magukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.