Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz–KDNP által kezdeményezett népszavazás esetleges sikere után három lehetőség áll a kormány előtt: a kieső 50 milliárd forintot nem pótolják sehogy, ekkor azonban az államháztartás hiánya 0,2 százalékkal nő. A másik lehetséges forgatókönyv, hogy a vizit-, a kórházi ápolási és a tandíj eltörléséből következő hiányt adó- és járulékemelésekkel pótolja az állam. A harmadik lehetőség az – vélekedett –, hogy 50 milliárd forintot visszatart az állam. Hogy ennek mértékét érzékeltesse, Gyurcsány kijelentette: az állam egy hét alatt ekkora öszszeget költ a nyugdíjak kifizetésére. Mint mondta, a népszavazás kezdeményezőinek szándéka szerint a referendum nem 300 forintokról, hanem az „ország megállításáról” és a kormány megbuktatásáról szól.
Az ingatlanadóról szólva kifejtette: badarság azt képzelni, hogy azért szerepel önkormányzati adóként az elképzelés, mert a helyhatóságok jelentős részét ellenzéki erő vezeti. Mint mondta, egyelőre kidolgozatlanok az ingatlanadó részletei, nincsen még törvényi szabályozás a kérdésben. A miniszterelnök baloldali meggyőződését hangoztatva úgy érvelt, hogy az összes adóbevételen belül a munkát terhelők helyett a vagyoni típusú adók irányába kell elmozdulni. Az egyetemi tandíjról szólva Gyurcsány úgy vélekedett, nem igazságos, hogy a nyolc általánost végzett nővér adójából finanszírozza az állam a felsőoktatást.
– Gyurcsány Ferenc korábban azt hazudta, hogy nem lesz vizitdíj és tandíj, most azt hazudja, hogy ezek jók – mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. Hozzátette: a miniszterelnök korábban adócsökkentésről hazudozott, most újabbakat vezetne be, és azt hazudja, ez igazságos. Szijjártó szerint az is hazugság, hogy pénzt kell elvenni az emberektől, ha sikeres lesz a népszavazás. – Jó kormányzással az az 50 milliárd forint könnyedén előteremthető volna – tette hozzá.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
