A hivatalos indoklás szerint az Oroszországból Ukrajnán át hazánkba tartó csővezetékekben technikai problémák miatt érkezett kisebb mennyiségű olaj szerdán és csütörtökön – ismerte el tegnap a Mol az Index internetes portál értesüléseit. Az ingadozás miatt a megszokott napi 18-19 ezer tonna olajnál kevesebb jutott el Magyarországra, sőt, időnként teljesen leállt a szállítás.
Komolyabb mennyiség azonban nem maradt el, a kiesett mennyiséget pedig várhatóan a következő napokban pótolják. A technikai zavarokra utaló hivatalos magyarázatot alátámasztani látszik, hogy hasonló gond évente többször előfordul, akár húsz-harminc alkalommal is. A mostani ingadozásnak a szakértők azért tulajdonítanak nagyobb jelentőséget, mert napok óta tart az osztrák OMV ellenségesnek minősített részvényfelvásárlása, miközben a Mol tőzsdei tranzakciók sorával igyekszik megerősíteni saját pozícióit.
*
Ennek nyomán a hazai társaság először az OTP-nek, majd a Magyar Fejlesztési Bank Invest Zrt.-nek adott kölcsön saját részvényeket annak érdekében, hogy a gazdasági társaságokról szóló törvényben maximalizált tíz százalékig ismét saját részvényeket vehessen a Budapesti Értéktőzsdén. Az értékpapír-kölcsönzés mellett az olajtársaságnak vételi opciója van 8,2 százaléknyi Mol-részvényre, amely a BNP Paribas tulajdonában áll, valamint a Magnolia Finance Ltd.-nél lévő 5,5 százaléknyi saját részvényre is visszavásárlási jogot kötött ki. Az OMV kezében jelenleg hivatalosan 18,6 százaléknyi Mol-részvény van, amelynek egy részét – az OMV hétfői bejelentése szerint – az osztrák társaság a Medget Rahimkulov érdekeltségében álló Firthlion Ltd.-től vásárolta fel. Ennek előzménye lehet, hogy az MTI tegnap kiadott közleményében a Cégközlönyre hivatkozva állítja: az orosz üzletember és családja tulajdonában lévő Kafijat Befektetési és Vagyonkezelési Zrt. rendkívüli közgyűlése június közepén 38 milliárd forintos tőkeemelésről döntött. A távirati iroda kiemeli, hogy a Kafijat még május végén közölte, csaknem 430 ezer Mol-papírt vásárolt, így Rahimkulovék 5,25 százalékra növelték befolyásukat a Molban.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) immár hivatalosan is vizsgálja az utóbbi hetekben lezajlott, a Mol-részvényekkel kapcsolatos tőkepiaci eseményeket – fogalmazott lapunknak Binder István, a PSZÁF szóvivője, aki leszögezte: a vizsgálat külföldön és hazánkban egyaránt folyik. A felügyeletnek minden olyan esetben fel kell lépnie, amikor jelentős piaci körökre kiható vagy szokatlan tranzakciók történnek – fogalmazott Binder.
Nem elképzelhetetlen, hogy az OMV ajánlatot fog tenni a Molra – nyilatkozta a tőzsdefórum.hu-nak Farkas Róbert, a Raiffeisen üzletkötője, aki elmondta: ha egy tulajdonos eléri a 25 százalékos részesedést, akkor kötelező ajánlatot tennie, ha a többi részvényes tíz százalék alatt van. Egy ilyen lépés esetén megindulhat a felvásárlás, és könnyen kialakulhat az a patthelyzet, amikor sem a Mol-menedzsmentnek, sem az OMV-nek nem állhat érdekében a jelenlegi, magas árak tartása – tette hozzá az elemző. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már korábban jelezte: a Mol és az OMV esetleges fúziójával olyan monopólium jöhet létre, amely korlátozná a versenyt, ezért a szervezet megakadályozná az egyesülést. Mihálovits András, a GVH szóvivője elmondta, hogy egy esetleges fúziónak engedélyezési kötelezettsége van, amelyre a versenytörvény vonatkozik.
Az OMV vezérigazgatója szerint az osztrák olajipari társaság éveken belül megveszi a Molt, ez idő alatt türelmesnek kell lenniük, hogy a politikai támogatás összeálljon. Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója úgy reagált, hogy az osztrák társaság tegnap legalább felfedte valódi szándékát, a vezérigazgató korábban barátságos részesedésnövelésről beszélt, most pedig a Mol megszerzéséről.
Babos Tímea már négy győzelemnél jár Wimbledonban
