Akadozott az olajszállítás

Az elmúlt napokban ingadozott az olajnyomás, időnként teljesen leállt a szállítás a hazai vezetékekben – erősítette meg a Mol. Miközben a hazai olajipari vállalat folytatja a saját részvények vásárlását az OMV ellenségesnek minősített akcióját kivédendő, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete vizsgálatot indított a Mol-részvényeket érintő tőkepiaci eseményekkel kapcsolatban.

2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos indoklás szerint az Oroszországból Ukrajnán át hazánkba tartó csővezetékekben technikai problémák miatt érkezett kisebb mennyiségű olaj szerdán és csütörtökön – ismerte el tegnap a Mol az Index internetes portál értesüléseit. Az ingadozás miatt a megszokott napi 18-19 ezer tonna olajnál kevesebb jutott el Magyarországra, sőt, időnként teljesen leállt a szállítás.
Komolyabb mennyiség azonban nem maradt el, a kiesett mennyiséget pedig várhatóan a következő napokban pótolják. A technikai zavarokra utaló hivatalos magyarázatot alátámasztani látszik, hogy hasonló gond évente többször előfordul, akár húsz-harminc alkalommal is. A mostani ingadozásnak a szakértők azért tulajdonítanak nagyobb jelentőséget, mert napok óta tart az osztrák OMV ellenségesnek minősített részvényfelvásárlása, miközben a Mol tőzsdei tranzakciók sorával igyekszik megerősíteni saját pozícióit.
*
Ennek nyomán a hazai társaság először az OTP-nek, majd a Magyar Fejlesztési Bank Invest Zrt.-nek adott kölcsön saját részvényeket annak érdekében, hogy a gazdasági társaságokról szóló törvényben maximalizált tíz százalékig ismét saját részvényeket vehessen a Budapesti Értéktőzsdén. Az értékpapír-kölcsönzés mellett az olajtársaságnak vételi opciója van 8,2 százaléknyi Mol-részvényre, amely a BNP Paribas tulajdonában áll, valamint a Magnolia Finance Ltd.-nél lévő 5,5 százaléknyi saját részvényre is visszavásárlási jogot kötött ki. Az OMV kezében jelenleg hivatalosan 18,6 százaléknyi Mol-részvény van, amelynek egy részét – az OMV hétfői bejelentése szerint – az osztrák társaság a Medget Rahimkulov érdekeltségében álló Firthlion Ltd.-től vásárolta fel. Ennek előzménye lehet, hogy az MTI tegnap kiadott közleményében a Cégközlönyre hivatkozva állítja: az orosz üzletember és családja tulajdonában lévő Kafijat Befektetési és Vagyonkezelési Zrt. rendkívüli közgyűlése június közepén 38 milliárd forintos tőkeemelésről döntött. A távirati iroda kiemeli, hogy a Kafijat még május végén közölte, csaknem 430 ezer Mol-papírt vásárolt, így Rahimkulovék 5,25 százalékra növelték befolyásukat a Molban.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) immár hivatalosan is vizsgálja az utóbbi hetekben lezajlott, a Mol-részvényekkel kapcsolatos tőkepiaci eseményeket – fogalmazott lapunknak Binder István, a PSZÁF szóvivője, aki leszögezte: a vizsgálat külföldön és hazánkban egyaránt folyik. A felügyeletnek minden olyan esetben fel kell lépnie, amikor jelentős piaci körökre kiható vagy szokatlan tranzakciók történnek – fogalmazott Binder.
Nem elképzelhetetlen, hogy az OMV ajánlatot fog tenni a Molra – nyilatkozta a tőzsdefórum.hu-nak Farkas Róbert, a Raiffeisen üzletkötője, aki elmondta: ha egy tulajdonos eléri a 25 százalékos részesedést, akkor kötelező ajánlatot tennie, ha a többi részvényes tíz százalék alatt van. Egy ilyen lépés esetén megindulhat a felvásárlás, és könnyen kialakulhat az a patthelyzet, amikor sem a Mol-menedzsmentnek, sem az OMV-nek nem állhat érdekében a jelenlegi, magas árak tartása – tette hozzá az elemző. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már korábban jelezte: a Mol és az OMV esetleges fúziójával olyan monopólium jöhet létre, amely korlátozná a versenyt, ezért a szervezet megakadályozná az egyesülést. Mihálovits András, a GVH szóvivője elmondta, hogy egy esetleges fúziónak engedélyezési kötelezettsége van, amelyre a versenytörvény vonatkozik.
Az OMV vezérigazgatója szerint az osztrák olajipari társaság éveken belül megveszi a Molt, ez idő alatt türelmesnek kell lenniük, hogy a politikai támogatás összeálljon. Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója úgy reagált, hogy az osztrák társaság tegnap legalább felfedte valódi szándékát, a vezérigazgató korábban barátságos részesedésnövelésről beszélt, most pedig a Mol megszerzéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.