Brit diplomatákat utasít ki Moszkva

A Litvinyenko-ügy kapcsán napról napra feszültebbé válik London és Moszkva diplomáciai kapcsolata. Miután a brit kormány nemrég bejelentette, hogy négy orosz diplomatát utasít ki a szigetországból, a válaszlépésre nem kellett sokat várni: Moszkva ugyancsak négy brit diplomatát utasít ki Oroszországból.

Munkatársunktól
2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország kiutasít négy brit diplomatát, válaszul a Litvinyenko-ügy miatt tett brit megtorló intézkedésekre – jelentette be tegnap Mihail Kaminyin orosz külügyi szóvivő. Közlése szerint a brit diplomatáknak tíz napon belül kell elhagyniuk Oroszországot. Emellett tiltakozásának jeléül Oroszország megszakítja az együttműködést Nagy-Britanniával a terrorizmus elleni küzdelem terén, valamint nem ad vízumot hivatalos brit tisztviselőknek – adta hírül az MTI.
A lépésekre azután került sor, hogy Nagy-Britannia hétfőn bejelentette: négy orosz diplomatát kiutasít, és felfüggeszti a tárgyalásokat több kétoldalú diplomáciai kérdésben, köztük a vízumkiadás felgyorsításának ügyében. London ezzel torolta meg, hogy Oroszország elutasította Andrej Lugovoj orosz üzletembernek, a Litvinyenko-gyilkosság gyanúsítottjának kiadását. Emlékezetes, Alekszandr Litvinyenko volt orosz állambiztonsági tiszt novemberben halt meg Londonban, miután polónium–210-es izotóppal megmérgezték.
Az orosz külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy a Moszkva által tett válaszlépések „célzottak, megfontoltak és a minimálisan szükséges jellegűek”. Oroszországnak nem volt más választása, tekintettel arra, hogy London tudatosan választotta a kétoldalú kapcsolatok megrontásának útját. Hozzátette, hogy az új, Gordon Brown vezette brit kormány álláspontja sok mindenre alapozódik, de az biztos, hogy nem a józan észre. Kaminyin ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy a kétoldalú kapcsolatok megszabadulnak a mesterséges akadályoktól.
Az Egyesült Államok azt szeretné, ha Oroszország ebben az ügyben „teljes együttműködést tanúsítana (…), beleértve a (gyanúsított) kiadatását” – hangoztatta reagálásában az amerikai külügyminiszter. Vlagyimir Putyin orosz elnök miniválságnak nevezte a kialakult konfliktust, míg David Miliband brit külügyminiszter indokolatlannak nevezte az orosz lépést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.