Családon belüli erőszak: a jog nem segít

Kevesen tudnak a családon belüli erőszakról, vagy csak nem beszélnek róla. Az utóbbi feltételezés biztosnak látszik: a verés, kényszerített közösülés okán érzett szégyen a legtöbb esetben hallgatásra sarkallja a sértettet. A statisztikákból vélhetőleg csak a töredéke derülhet ki a borzasztó eseteknek, a társadalmi kontroll és igazságszolgáltatás hatékonysága finoman szólva is megkérdőjelezhető.

Pilári Darinka
2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon élete során minden ötödik nővel előfordul, hogy élettársa, férje vagy apja rendszeresen megüti: ez napjainkban mintegy egymillió magyar nőt jelent; hetente egy nő bele is hal a családon belüli erőszakba – áll az Amnesty International (AI) családon belüli erőszakot vizsgáló elemzésében. Az AI szerint a halálesetek nem váratlanul, előzmények nélkül bekövetkező tragédiák, hanem olyan folyamatok végpontjai, amelyek megállíthatók lennének, ha a magyar jogi rendszer megfelelő védelmet biztosítana a nőknek. – Jelenleg nincs a családon belüli erőszakról szóló integráns törvénycsomag, azonnal elrendelhető távoltartás (jelenleg az csak büntetőeljárás részeként vehető igénybe), megfelelő menedékházrendszer, kiképzett rendőri és jogalkalmazó szféra, illetve megfelelő és ingyenes látleletvételi lehetőség – állítja a tanulmány.
A sértettek hallgatnak
A családokban – főként a kultúra főáramának, a „mainstream kultúrának” perifériáján vagy azon túl élő családokban – előforduló brutalitások áldozatai igen gyakran rejtve maradnak mindenfajta felmérés előtt, mindenekelőtt azért, mert képtelenek a családon belüli agressziót bűncselekményként érzékelni, meg aztán joggal tartanak is az agresszor bosszújától – fejtegeti Ranschburg Jenő Erőszak a családban című írásában. A neves pszichológus szerint ugyanakkor más okok is szerepet játszanak abban, hogy a családon belüli erőszak statisztikái – így vélhetőleg az AI adatai is – foghíjasak. – Ilyen ok például az is, hogy az áldozat egyszerűen letagadja a bántalmazást, például azért, hogy megőrizze a család egységét, vagy mert emocionálisan és anyagilag is kiszolgáltatott az elkövetőnek. Nem beszélve arról, hogy a bántalmazott csecsemő vagy a magatehetetlen idős ember képtelen bármiféle – statisztikailag regisztrálható – jeladásra, így a hivatalos szervek számára gyakran csak a halála teszi nyilvánvalóvá, hogy brutalitás áldozata volt – fogalmaz a szakember.
Nem egyedi eset
Béres Mária esetében azonban nem beszélhetünk a vészjelzés hiányáról, 100 százalékos rokkantsága dacára nem fél beszámolni a vele történtekről. Ám a tragikus körülmények ettől még nem változnak, az igazságszolgáltatás érzéketlennek és tehetetlennek látszik. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Öcsöd talán minden lakója ismeri, tudja, min megy keresztül a csaknem teljesen magatehetetlen hölgy, megoldás mégsem látszik. A falusi közösség hallgat.
A családi ház ablakán kistermetű középkorú nő hajol ki, hogy odaadja a bejárati kapu kulcsát. Maga nem tud ajtót nyitni, több éve már, hogy százszázalékos rokkantnak nyilvánították. Belépve az udvarra rend, szőlőlugas, virágok fogadják az embert, látszólag minden a legnagyobb rendben. Az asszony saját tulajdonú házában „él” volt férjével. Arra, hogy miért laknak még mindig együtt, ha elváltak, úgy felel: Imre se veled, se nélküled alapon gondolkodik. A tiszta kis szoba, amely menedékre hasonlít, tele van Mária összes holmijával. – Be szoktam zárni az ajtót, sokszor van, hogy nem is beszélhetek, mert akkor baj lesz – mondja az asszony. A volt férj évek óta bántalmazza.
Mária, aki női szabóként dolgozott a szőrmegyárban, a kor „nagy embereinek” varrt kabátokat. Sokat olvas, tájékozott. Bizalmasan mesélni kezdi élete minden apró mozzanatát. Azt mondja, nincs vesztenivalója, csak szeretné, ha példájából erőt merítenének mások. Egy május 10-re keltezett bírósági határozatban, amely a volt férje ellen tavaly tett feljelentésből született eljárást zárja le, az áll: védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett súlyos testi sértés bűntettének kísérlete miatt (…) a gyanúsítottal szemben a nyomozást megszüntették. A feljelentés is egyike volt Mária azon erőlködéseinek, amellyel szerette volna bizonyítani volt férje bűnösségét. Azt, amikor fejét az ajtófélfába verte, megrúgta, vagy rá akarta gyújtani a házat.
Közösség nélkül
Máriának két gyermeke van, fia hadnagy a helyi rendőrségen. – El akarta törni egyszer a nyakcsigolyámat, fojtogatott. Utána úgy gondoltam, mint anya adok neki egy esélyt, mert nem akartam kidobatni az állásából. Azóta már nem hisznek nekem a rendőrségen, pedig ez lett volna az egyetlen esélyem. Akkor nyilvánítanak bolonddá, amikor akarnak, mivel a fiam rendőr – számol be Mária a helyzetről. Tett feljelentést a Kunszentmártoni Városi Ügyészségen is, ám az igazságszolgáltató a végzésben csak annyit állapított meg: Szántó Imréné kétségkívül fennálló betegsége miatt is depresszióra hajlamos, személye elleni támadást vél ott is, ahol erre semmi alap nincs. – A körzeti megbízottak pedig az állásukkal játszanak – teszi hozzá az asszony.
Mária elmondása szerint volt férje azóta bántalmazza, amióta nem tud dolgozni. A brutális férj – aki tiszta pillanataiban nem tagadja tetteit – alkoholfüggő és pszichiátriai kezelésre szorul, antidepresszánst szed. Mária már az esélytelenek nyugalmával meséli, hányszor járt kórházban a bántalmazások következményeként. Amikor kérte, hogy háziorvosa vegyen látleletet sérüléséről, ő azt annyiban fogalmazta meg: „fájlalja a kezét”. Így nem tudja bizonyítani a hatóságok előtt, mitől keletkeztek sérülései.
A nehéz sorsú asszony jogorvoslatot nem kapott, ügyvédet már nem tud megfizetni. A házat, amelyben lakik, szeretné eladni, mert nem tudja fenntartani. Ezt azonban a férj nem engedi, annak ellenére, hogy a válás során megállapított vagyonmegosztásban szerepel: csak Mária adhatja el a közös ingatlant.
Nem lapunk az első, amely beszámol az esetről. A Magyar Hírlap hat esztendeje már járt Máriánál. Az asszony elmondása szerint a polgármester akkor beszedette a lapot az újságárusoktól. A vélhetőleg nem példa nélkül álló eset kapcsán Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke úgy fogalmazott: az igazán komoly probléma abban keresendő, hogy a közösségek, a csoport nyújtotta kontroll és erkölcsi törvények – főként az elmúlt évtizedekben – nem működtek-működnek, sok esetben nyom nélkül eltűntek. – Amíg az ateista és individualista társadalom valóban magánügyként kezeli a családon belüli erőszakot – legyen az bármilyen módon elkövetve –, addig például az egyházi közösségek ellenőrző képessége vitathatatlan. Ahol ez megvan, sokkal kisebb eséllyel történhet az öcsödihez hasonló eset – fogalmazott Balog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.