Egyeztetéseket sürgetnek a gazdakörök

Főként a birtokpolitikát, az ebből következő közép- és hosszú távú agrárstratégiát, illetve az érdekképviseletekkel folytatott érdemi egyeztetést hiányolta a parlamenti időszak végeztével megtartott évértékelésén tegnap Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke.

Dénes Zoltán
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy intenzív törvényalkotási időszakon vagyunk túl az idei parlamenti ciklus végén, amelyben a vidék számára sorsdöntő, Új Magyarország vidékfejlesztési programot (ÚMVP) is elfogadták és benyújtották az uniónak – emelte ki Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, fideszes képviselő tegnapi évértékelőjében. Az érdekvédelmi vezető emlékeztetett arra, hogy a vidék szempontjából legnagyobb jelentőségű programnál az unió illetékes bizottsága is főként az elmaradt egyeztetéseket hiányolja. Az ÚMVP elbírálását Brüsszelben fel is függesztették immár több mint egy hónapja.
A bizottság észrevételei – közölte Jakab István – alapvetően befolyásolják a magyar agrárpolitikát, hiszen éppen ennek hiányát teszik szóvá. A politikus úgy látja: amenynyiben egy ország nem rendelkezik világos vidékfejlesztési stratégiával, úgy azt természetesen nehezen tudja összeegyeztetni az uniós elképzelésekkel. Márpedig – hangsúlyozta az érdekvédelmi szervezet elnöke, – hazánknak továbbra sincs kézzelfogható jövőterve, legalább is a jelenlegi dokumentumokból hiányzik annak lényege. Jakab szerint ezt a munkát elkerülni nem lehet, a kormány valódi céljait pedig nem szabad elhallgatni.
Mint ahogy a gazdaköri vezető megállapította, a termelés alapján adott jelenlegi támogatások 2009-es farmtámogatássá alakítása is szorosan összefügg e kérdéskörrel, hiszen a két program – a hétéves uniós költségvetést felölelő ÚMVP és az új támogatásra való átállás – egymásra kellene hogy épüljön.
Gráf József agrárminisztert ezért Jakab István arra kérte, hogy – levonva a vidékfejlesztési tervvel kapcsolatos negatív tanulságokat –, legalább a támogatási rendszerrel kapcsolatos átalakítás során igyekezzen érdemi egyeztetéseket folytatni a szakmai szervezetekkel, s azok jelzéseit vegye figyelembe. Mivel a farmtámogatás alapjaiban befolyásolja majd a birtokszerkezet alakulását, hiszen a kifizetések elválnak a termeléstől, nem közömbös, hogy az átállásig a gazdák miként rendezhetik szétaprózott birtokaikat. Félő, hogy az egyeztetések elmaradása esetén – a vidékfejlesztési programhoz hasonlóan – a farmtámogatásra való átállás is csak egy szűk réteg érdekeit helyezi majd előtérbe. Egy ilyen jellegű döntés – jelezte a Magosz elnöke – hosszú távon súlyos következményekhez vezethet.
A birtokpolitika terén a Magosz még a nyár folyamán szeretne tető alá hozni egy konszenzuson alapuló megállapodást, amelyben a szervezet továbbra is a helyben lakó termelőknek biztosítaná az elővásárlási és haszonbérleti jogokat. Jakab István azt is hangoztatta, hogy konstruktív partnerséget kínálnak az agrárkormányzatnak abban, hogy a magyar mezőgazdaság mielőbb hatékonyan és jól működő ágazattá váljon, s hogy a vidékkel kapcsolatos döntések mindenki érdekeit szolgálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.