Kenedi János ismét főszerepet vállalt

Kenedi János, az SZDSZ-holdudvar önmagát történésznek nevező tagja vezetheti az ügynökmúltat feltáró bizottságot. A feladatra Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kérte fel. A kormány „független szakértői bizottságnak” nevezi a testületet, amelynek további hat tagját a napokban nevezik meg. A bizottság feladata az lesz, hogy a 2002-es törvény által meghatározott állambiztonsági iratátadást elemezze és értékelje. Balsai István (Fidesz) szerint a kormány csak úgy tesz, mintha nagyon komolyan gondolná az ügynökkérdés megoldását.

Bodacz Balázs
2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kenedi János „független szakértői bizottságának” az lesz a feladata, hogy listát készítsen azon iratokról, amelyek a rendszerváltozás előtti titkosszolgálatok tevékenységéhez kapcsolódnak, de még nem kerültek át az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltárába. Pedig az ezt előíró törvény már ötéves: 2002-ben döntött úgy a parlament MSZP–SZDSZ-es többsége, hogy a dokumentumokat a levéltárban kell elhelyezni. A bizottságnak ezenfelül az is dolga, hogy további javaslatokat dolgozzon ki a kutathatóság feltételeinek javítására.
Az ügynökmúlt feltárásának időről időre nekirugaszkodnak a kormánypártok, a néhány hete aláírt Kóka–Gyurcsány-paktumnak újfent kiemelt része lett a kérdés. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szakértői bizottság vezetésére tegnap Kenedi Jánost kérte fel. Kenedi nem ismeretlen figurája az ügynökügyek kutatásának. Saját magát előszeretettel nevezi történésznek, holott ilyen képesítése, illetve diplomája nincs. Az SZDSZ-holdudvar oszlopos tagjának számító Kenedi – akit hívei és barátai a napokban ünnepeltek számos balliberális orgánumban 60. születésnapja alkalmából – korábban számos ügynöktémában megnyilvánult. Ezek egyike volt az a nyílt levél, amelyet 2002 nyarán tett közzé az Élet és Irodalomban. Akkor Medgyessy Pétert bírálta élesen D–209-es múltja miatt. A dokumentumot több vezető SZDSZ-es is aláírásával támogatta, majd arra hivatkozva, hogy nem tudta, mit ír alá, végül elhatárolódott Kenedi írásától Demszky Gábor, Haraszti Miklós és Rajk László is.
Kenedi már a 90-es évek közepén is bábáskodott a sokszor kompromittáló iratok rendszerezése körül. Szerepéről érdekes adalékkal szolgál Végvári József, aki őrnagyi rangban dolgozott a kommunista „szerveknél”. Így nyilatkozott: „Az SZDSZ soraiban is voltak hálózati személyek, ők azonban átcsúsztak az átvilágításon. Úgy eshetett meg a dolog, hogy az MDF anynyira dilettáns volt (1990–94 között – a szerk.), hogy elmulasztotta lajstromba venni a megmaradt iratokat. Ez Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt történt meg, éppen Kenedi János segítségével.” Az SZDSZ viszont rendre visszautasítja az ilyen állításokat.
Érdekesség, hogy a már említett D–209-es botrány kirobbanását követő éjszakán először úgy döntött az SZDSZ-frakciója, hogy megvonják bizalmukat Medgyessytől, ám néhány órával később mégis kiálltak az akkori miniszterelnök mellett. Az ügy nyomán létrejött, alkotmányellenesen működő, sokak szerint a Medgyessy-botrány elkenését célzó, úgynevezett Mécs-bizottság tevékenysége során számos politikusról szivárgott ki, hogy érintett. Több jobboldali politikus esetében megalapozatlannak bizonyult a vád. Fény derült viszont Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő, volt államtitkár kapcsolatára a kommunista állambiztonsággal, de a párt vezetése kiállt mellette.
Balsai István (Fidesz) az ügynökbizottság munkájáról szólva elmondta: ha a kormány nem tud megbirkózni ezzel a problémával, akkor saját maguk által kinevezett szakértők, saját maguknak felelős módon, saját magukra nézve kínos ügyekben a közvélemény előtt azt a benyomást próbálják kelteni, hogy nagyon komolyan veszik a megoldatlan kérdéseket. Ismeretes, 2004 decemberében már az első Gyurcsány-kormány is ígéretet tett az ügynökkérdés megnyugtató rendezésére, ám a hangzatos nyilatkozatok ellenére végül az a próbálkozás kudarcot vallott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.