Együttműködési megállapodást kötött az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), a Kiemelt Adózók Igazgatósága (KAIG) és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), a felek szerint közösen ugyanis hatékonyabban tudnak fellépni a bűnözés ellen.
Évente 420-430 ezer bűncselekmény válik ismertté, ennek 61-65 százaléka vagyon elleni. A gazdasági bűncselekmények elkövetési értéke 2004-ben 35,7, 2005-ben 29,9, 2006-ban 43,6 milliárd forintot tett ki – közölte az országos rendőrfőkapitány. Bencze József szerint egy felderítés akkor eredményes, ha az okozott kár is minél nagyobb arányban megtérül. Mint mondta, a szervezett bűnözés elleni fellépéshez a vagyon elvonása lehet a leghatékonyabb eszköz. – Kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy a kárenyhítés aránya növekedjen, ehhez jelentős segítséget nyújthat a megállapodás.
Mint arról Szikora János, az APEH elnöke beszámolt, az adóhatóság egyedi mérlegelés alapján, a szándékosság megalapozott gyanúja esetén tesz bűnügyi feljelentést. A több százezres APEH-vizsgálathoz képest ezres nagyságrendű a feljelentések száma, ám az adóhatóság olyan ügyekben is közreműködik, amikor a büntető feljelentést más tette. A gyakorlat eddig az volt, hogy megállapították az adóhiányt, s ha szándékos adóelkerülésre gyanakodtak, feljelentést tettek. – A jövőben azonban nem várjuk meg a megállapítás megszületését, hanem már az adóhiány feltárása során szeretnének együttműködni a társszervekkel – fogalmazott Szikora.
Juhász István KAIG-igazgató a megállapodást követően arról számolt be, hogy az év elején felállt szervezet – amely többek között a határon belüli és azon túlnyúló körbeszámlázásos ügyletekre, értékesítési láncolatokra, a transzferárügyekre, színlelt szerződésekre összpontosít – jelenleg 56 ügycsoportban folytat vizsgálatot, ezekben eddig 9,5 milliárd forint összegű megállapítás született. Juhász reményei szerint a jegyzőkönyvben rögzített megállapítás alapján nagyobb arányban születnek feljelentések, mint az APEH-vizsgálatok kapcsán általában. A három szervezet tájékoztatóján az is kiderült: hazánkban is börtönbe lehet kerülni adócsalásért. Legalább nyolc-tíz ügyben jelenleg is vannak előzetes letartóztatásban, jellemzően áfacsalás miatt, s mindeddig kilenc év volt a legsúlyosabb büntetés.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
