Nagyhatalmi vakáció

Korábbi szakértői véleményeknek megfelelően áttörést hozó bejelentés nélkül ért véget George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácskozása tegnap az Egyesült Államokban.

Ágoston Zoltán
2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi, hidegháborút idéző retorikát tompítani igyekvő, hangsúlyozottan „baráti hangvételű” kétoldalú találkozóra a Maine állambeli Kennebunkportban lévő nyári Bush-rezidencián került sor. A kétoldalú eszmecsere második napját a két ország viszonyában feszültségekhez vezető problémák uralták. Ezek között kiemelkedő jelentőség illette Washington elképzeléseit az Európába telepítendő rakétapajzsról, valamint Koszovó függetlenségéről. Külön kitértek arra az orosz javaslatra, hogy Azerbajdzsánban közös ellenőrzésű radart tartanak fenn az Irán és az Észak-Korea atomprogramja jelentette potenciális fenyegetés elhárítására. Szóba került a terror elleni háború és a közel-keleti konfliktus is.
Az államfői találkozó közelében a Fehér Ház Irak-politikája miatt csaknem 1700 tüntető követelte Bush és alelnöke, Dick Cheney vád alá helyezését.
*
Tegnapi megbeszélésük után öszszehívott sajtótájékoztatón Bush kijelentette, az Egyesült Államokhoz hasonlóan Oroszország is aggódik Irán nukleáris programja miatt, és hozzáfűzte, számít Moszkva támogatására az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy az eddigieknél keményebb szankciókkal bírják rá Teheránt urándúsítási programjának felfüggesztésére. Az orosz elnök hangsúlyozta, reméli, hogy a probléma mindvégig a BT hatáskörében marad.
A kétoldalú viszonyt az utóbbi időszakban rendkívüli feszültséggel terhelő kérdés, a rakétavédelmi pajzs kapcsán Putyin úgy fogalmazott: „nem hiszi, hogy szükség lesz a rakétavédelmi létesítményekre Csehországban és Lengyelországban”. Az orosz elnök tegnap egy kibővített rakétavédelmi terv létrehozását javasolta Európa és a NATO bevonásával. Bush „nagyon újítónak” nevezte Putyin javaslatát a közösen használandó azerbajdzsáni radarhálózatról, de kijelentette, Csehországnak és Lengyelországnak a rendszer szerves részévé kell válnia.
Az Egyesült Államokban az elnöki főmenü után a sajtó által „homárcsúcsnak” elkeresztelt esemény első napján, vasárnap a két elnök főként a demokráciával kapcsolatos általános problémákat és az orosz gazdaság fejlődését vitatta meg. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elmondta, Bush és Putyin közös vacsorájukon „az életről” és a két ország viszonyának történetéről beszélgettek. Egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok nem válhatnak a két országban jövőre sorra kerülő elnökválasztási kampány túszává.
A napirend nélküli eszmecsere kötetlen hangvételét idősebb George Bush elnök és felesége jelenléte is szavatolta. A jelenlegi elnök apja ráadásul személyesen vitte el helikopteren Putyint a repülőtérről a családi hajlékba. Az orosz elnök elő sem vette nyakkendőjét a bőröndből. „Itt fenn meglehetősen szabadon folynak a dolgok” – magyarázta Bush a riportereknek.
A villámvizit végeztével Putyin közölte: a kétoldalú kapcsolatok egészen új szintre emelkedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.