Nem „reformpárti” a doktorok nagy része

A doktorok nagy része nem ért egyet az egészségügyi „reform” irányával – derült ki a Medián felméréséből. Az elutasítás egyik oka az egzisztenciális bizonytalanság. A kutatásból kiderült: az orvosok többsége igennel szavazna a vizitdíj és az ápolási díj eltörlésére vonatkozó népszavazási kérdésekre.

MNO-összefoglaló
2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társadalombiztosítás potyautasainak kiszűrésével és az egynapos sebészet támogatásával szinte minden orvos egyetért, és a többség szükségesnek tartja vagy legalábbis nem ellenzi a kormány szándékait néhány vihart kavaró témában is, mint például a kiemelt kórházak létrehozása, a színlelt szerződések felbontása vagy a várólisták ügye – derült ki a Népszabadság megbízásából készült Medián-felmérés adataiból. A felsorolt 16 intézkedés közül négy volt, amelyről többen mondták azt, hogy káros, mint ahányan szükségesnek tartják: ezek a kórházbezárások, a dobozdíj bevezetése, a kötelező kamarai tagság megszüntetése és főleg a gyógyszerfelírási szabadság korlátozása.
Összességében a reformról sokkal lesújtóbb az orvosok véleménye: csak minden tizedik mondta azt, hogy nagyobb részben támogatja, 22 százalék inkább nem, 23 százalék egyáltalán nem ért egyet azzal. Az elutasítás egyik oka minden bizonnyal az egzisztenciális bizonytalanság. A kórházakban dolgozó orvosok 85 százaléka mondta azt, hogy a munkahelyét érintették a kapacitáscsökkentő intézkedések, 77 százalék környezetében történtek leépítések. Valamilyen fejlesztésről mindössze 39 százalék számolt be. A megkérdezettek csaknem fele mondta azt, hogy az elmúlt egy évben csökkent, ezen belül is 16 százalék jelezte, hogy jelentősen csökkent a jövedelme.
A jövedelmi helyzet megváltozása „rávetül” a reformmal kapcsolatos általános vélekedésekre – írja a lap. A háziorvosok és a megbízási szerződéssel dolgozók például az átlagnál lényegesen jobbnak látják anyagi helyzetük alakulását, és ennek a két csoportnak a tagjai nagyobb arányban is támogatják a rendszer átalakítását. A vezető beosztásban dolgozók viszont a többieknél nagyobb arányban mondták: visszaesett a jövedelmük, és eközben az átlagnál is több fenntartással fogadták a reformot. Az orvosi hierarchia legalsó lépcsőfokán álló fiatal orvosok gondolják a leginkább, hogy a magyar egészségügy megreformálásra szorul, ugyanakkor ellenzik az orvosokat közvetlenül érintő változásokat. A felmérésből kiderült: az orvosok többsége igennel szavazna a vizitdíj és az ápolási díj eltörlésére vonatkozó népszavazási kérdésekre – még a háziorvosok is, akik pedig közvetlenül részesednek az előbbiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.