A Nemzeti Jogvédő Alapítvány szerint szeptember 17–18-ra virradó éjjel a köztévé két ízben is súlyosan megsértette a törvényi előírásokat – mondta lapunknak Gyurta Tibor ügyvéd, az alapítvány munkatársa. Az alapítvány beadványában olvasható: meg kell vizsgálni többek között azt, hogy a petíció beolvasását kérő tüntetőknek a kérés megtagadásával mennyiben és milyen módon sérült, sérült-e az alkotmányos véleménynyilvánításhoz fűződő joguk. Ugyanis a médiatörvény kimondja, a műsorszolgáltató tevékenységének egységben kell lennie az alkotmány előírásaival. A törvény kimondja azt is, hogy a „közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, vitatott kérdésekről a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerűnek, időszerűnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie”. E pont tekintetében feltétlenül vizsgálni kell, hogy a köztévé milyen módon tájékoztatta a nyilvánosságot a tüntetők álláspontjáról, be nem olvasott petíciójukról, tiltakozásuk okairól – fejtette ki Gyurta Tibor. Hozzátette: a törvény rendelkezik arról is, hogy a közszolgálati műsorszolgáltató köteles a vételkörzetében élők életét jelentősen befolyásoló eseményekről hitelesen, pontosan és elfogulatlanul tájékoztatni, beleértve az eltérő vélemények, vitatott kérdések ismertetését is. E feladatok ellátása során a törvény gondoskodik a közérdekű közlemények nyilvánosságra hozatalának kötelezettségéről is. Az ügyvéd úgy fogalmazott: meg kell vizsgálni, eleget tett-e ennek a törvényben foglalt kötelezettségének a közmédium. Rámutatott arra is, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) az eseményekről való közvetítés kapcsán több műsorszolgáltató adását is vizsgálta, de a köztévé meglepő módon nem került bele ebbe a körbe. Mint ismeretes, a történteket egyedüliként, az első pillanatoktól fogva folyamatosan közvetítő Hír TV tudósítóját, Császár Attilát és a csatornát is meghurcolták, uszítással vádolták. Az ország hiteles tájékoztatásáért felelős, az adófizetők pénzéből fenntartott köztévé a székház ostromakor pedig rajzfilmeket közvetített.
A Nemzeti Jogvédő Alapítványnak az esetleges törvénysértésekkel kapcsolatos felvetéseire Kert Attila, a Magyar Televízió hírigazgatója korábban lapunknak és másoknak is úgy nyilatkozott: amíg lehetőségük volt rá, tudósítottak az eseményekről. Hozzátette azt is: beolvasandó petíció nem volt, csak az ostrom vége felé juttattak el hozzájuk egy kézzel teleírt papírlapot.
Gyurta Tibor ennek kapcsán elmondta: mind a Gönczöl-jelentés, mind az ORFK vizsgálati jelentése, mind a Civil Jogász Bizottság jelentésében foglaltak, valamint az eljárás alá vontak vádiratai is tényszerűen cáfolják a hírigazgató állításait. Az említett dokumentumokból kiderül: az ostrom előtt vitték el a tüntetők a petíciót, hogy azt a televízióban olvassák be. Kérésüknek nem tettek eleget, és rendőri segítséggel eltávolították a küldöttséget a székházból. Az atrocitások ezután kezdődtek. Majd a köztelevízió ahelyett, hogy tudósított volna az eseményekről, megszakította adását, aztán pedig rajzfilmeket kezdett sugározni. Ezek a tények – szögezte le Gyurta, hozzátéve azt is: az alapítvány reméli, beadványukat pártatlanul és a törvényeknek megfelelően bírálja el az ORTT.
Rakétagyártását fejleszti Oroszország
