Tavaly szeptemberben be kellett volna olvasni a petíciót?

A köztévének be kellett volna olvasnia a tüntetők petícióját, és folyamatosan tudósítania kellett volna a tévészékház ostromának eseményeiről – véli a Nemzeti Jogvédő Alapítvány. A szervezet beadvánnyal fordult az Országos Rádió és Televízió Testülethez, azt kérve, hogy közigazgatási eljárásban vizsgálják meg a magyar köztelevízió műsorszolgáltatását a tévészékház ostromakor.

Szarka Ágota
2007. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Jogvédő Alapítvány szerint szeptember 17–18-ra virradó éjjel a köztévé két ízben is súlyosan megsértette a törvényi előírásokat – mondta lapunknak Gyurta Tibor ügyvéd, az alapítvány munkatársa. Az alapítvány beadványában olvasható: meg kell vizsgálni többek között azt, hogy a petíció beolvasását kérő tüntetőknek a kérés megtagadásával mennyiben és milyen módon sérült, sérült-e az alkotmányos véleménynyilvánításhoz fűződő joguk. Ugyanis a médiatörvény kimondja, a műsorszolgáltató tevékenységének egységben kell lennie az alkotmány előírásaival. A törvény kimondja azt is, hogy a „közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, vitatott kérdésekről a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerűnek, időszerűnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie”. E pont tekintetében feltétlenül vizsgálni kell, hogy a köztévé milyen módon tájékoztatta a nyilvánosságot a tüntetők álláspontjáról, be nem olvasott petíciójukról, tiltakozásuk okairól – fejtette ki Gyurta Tibor. Hozzátette: a törvény rendelkezik arról is, hogy a közszolgálati műsorszolgáltató köteles a vételkörzetében élők életét jelentősen befolyásoló eseményekről hitelesen, pontosan és elfogulatlanul tájékoztatni, beleértve az eltérő vélemények, vitatott kérdések ismertetését is. E feladatok ellátása során a törvény gondoskodik a közérdekű közlemények nyilvánosságra hozatalának kötelezettségéről is. Az ügyvéd úgy fogalmazott: meg kell vizsgálni, eleget tett-e ennek a törvényben foglalt kötelezettségének a közmédium. Rámutatott arra is, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) az eseményekről való közvetítés kapcsán több műsorszolgáltató adását is vizsgálta, de a köztévé meglepő módon nem került bele ebbe a körbe. Mint ismeretes, a történteket egyedüliként, az első pillanatoktól fogva folyamatosan közvetítő Hír TV tudósítóját, Császár Attilát és a csatornát is meghurcolták, uszítással vádolták. Az ország hiteles tájékoztatásáért felelős, az adófizetők pénzéből fenntartott köztévé a székház ostromakor pedig rajzfilmeket közvetített.
A Nemzeti Jogvédő Alapítványnak az esetleges törvénysértésekkel kapcsolatos felvetéseire Kert Attila, a Magyar Televízió hírigazgatója korábban lapunknak és másoknak is úgy nyilatkozott: amíg lehetőségük volt rá, tudósítottak az eseményekről. Hozzátette azt is: beolvasandó petíció nem volt, csak az ostrom vége felé juttattak el hozzájuk egy kézzel teleírt papírlapot.
Gyurta Tibor ennek kapcsán elmondta: mind a Gönczöl-jelentés, mind az ORFK vizsgálati jelentése, mind a Civil Jogász Bizottság jelentésében foglaltak, valamint az eljárás alá vontak vádiratai is tényszerűen cáfolják a hírigazgató állításait. Az említett dokumentumokból kiderül: az ostrom előtt vitték el a tüntetők a petíciót, hogy azt a televízióban olvassák be. Kérésüknek nem tettek eleget, és rendőri segítséggel eltávolították a küldöttséget a székházból. Az atrocitások ezután kezdődtek. Majd a köztelevízió ahelyett, hogy tudósított volna az eseményekről, megszakította adását, aztán pedig rajzfilmeket kezdett sugározni. Ezek a tények – szögezte le Gyurta, hozzátéve azt is: az alapítvány reméli, beadványukat pártatlanul és a törvényeknek megfelelően bírálja el az ORTT.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.