Tömegével bocsáthatják el a tanárokat

Szorult helyzetbe kerültek a települési önkormányzatok amiatt, hogy a kormány úgy döntött, szeptembertől emeli a pedagógusok kötelező óraszámát. A lépés következtében országszerte mintegy tizenegyezer pedagógusnak kénytelenek felmondani az intézményfenntartó önkormányzatok, amelyek úgy érzik, a kormány a végrehajtó hálátlan szerepét osztotta rájuk.

Munkatársainktól
2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a közoktatási törvény módosításával tizenegyezer pedagógus elbocsátását készítették elő, a változtatások egyetlen célja a közoktatás központi kiadásainak további csökkentése volt. A módosítást ráadásul sürgősséggel terjesztette az Országgyűlés elé a kormány, amiből kitűnik, hogy a kabinet minden szakmai érvet félresöpörve csupán a konvergenciaprogram végrehajtását tartotta szem előtt. A tavaly szeptembertől elrendelhető két óra túlmunkával, a most szeptemberi kötelezőóraszám-emeléssel az idén 7,8, míg jövőre 34 milliárd forintot takaríthat meg a kormány. Ha járulékokkal együtt bruttó 180 ezer forintos fizetést veszünk alapul, 11 659 álláshely szűnhet meg. A PDSZ a forráskivonás további bizonyítékát abban látja, hogy a létszámgazdálkodás már szeptembertől átkerülne az iskolaigazgatóktól az önkormányzatokhoz. A szervezet aggodalmait alátámasztja Draskovics Tibor közelmúltban tett nyilatkozata is. A közigazgatási reform végrehajtását felügyelő tárca nélküli miniszter elmondta, a központi közigazgatásban nem lesz további leépítés, az őszi elbocsátások főleg a pedagógusokat érintik majd. Az idei pedagógusnapon Hiller István elismerte, nehéz tanéven van túl a magyar közoktatás. Az oktatási miniszter szerint a pedagógus-túlképzés és a gyermekek számának csökkenése halaszthatatlan beavatkozást követelt, hasonló jellegű intézkedésekre a következő években már nem kell számítani.
Az önkormányzatokkal a végrehajtók hálátlan szerepét játszatja el a kormány, Tiszaburán is több pedagógusnak kénytelenek felmondani. – A szeptemberi kötelező négyórás iskolai óraszám-emelkedés miatt három pedagógus és egy pedagógiai asszisztens álláshelyét kell megszüntetnünk, illetve a megszorítások miatt három óvónőt kell elküldenünk – közölte Farkas László, Tiszabura első embere, aki tavaly ősszel a Fiatal Romák Országos Szövetségének színeiben szerezte meg a település polgármesteri székét.
A helyzet máshol is elkeserítő. Sárbogárdon 13 százalékos létszámleépítést kellett végrehajtani a közszférában a pénzügyi nehézségek miatt. – Szomorú lépésre kellett elszánnunk magunkat. A komoly gazdasági nehézségek és a költségvetés stabilizációja miatt tömeges elbocsátásra kényszerültünk – panaszkodott Juhász János, Sárbogárd független polgármestere, aki az előző ciklusban még az MSZP színeiben vezette a várost. Megjegyezte, részben emiatt, részben a kötelezőóraszám-emelés miatt mintegy tucatnyi pedagógusnak kellett felmondaniuk.
Van olyan település, ahol már csak az iskola fennmaradása volt a cél. Osliban úgy döntött a falu, a kényszermegoldást választja, és hogy ne kelljen a gyerekeknek a tanulásért messzire utazniuk, eladja az iskola üzemeltetését egy alapítványnak. A Győr-Moson-Sopron megyei településen az általános iskola vezetését jelképesen egy forintért a Vocational Academy Alapítvány veszi át szeptembertől. – A sok rossz közül kellett választani – mondta Osli polgármestere, Fodor József, miután megkötötték az új üzemeltetővel a szerződést. Ez volt a gyermekek tanulási lehetőségének ára, megelőzve az iskola bezárását a szűkre szabott költségvetés, az előirányzott létszámcsökkentések és a pedagógusok kötelező óraszámának emelése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.