Ismét tüntetést tartottak a Nyergesújfalu környéki települések lakói és több civil szervezet a Holcim Hungária Zrt. Nyergesújfalura tervezett új cementműve ellen a Holcim budapesti székháza előtt.
Szenes Lajos, Tát polgármestere kijelentette: a márciusban elkészített részletes környezetvédelmi hatástanulmány nem ad jogalapot arra, hogy megvalósuljon a beruházás, mert a térség öt településén megtartott véleménynyilvánító népszavazáson nagy részvétel mellett elsöprő fölénnyel utasították el a lakók a cementgyárat.
Kostyál János, a Zöld Sziget Tát és Térsége Környezetvédelmi Egyesület elnökségi tagja kiemelte: az új gyár évente egymillió tonnányi, Magyarország éves kibocsátása 1,5 százalékának megfelelő szén-dioxidot engedne a levegőbe, és ezzel súlyosan terhelné a környezetet.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa kiemelte, hogy sem a környezetvédelmi hatóság, sem a Holcim nem tekinthet el a térségben élő mintegy 60 ezer ember többségének elutasító véleményétől. Másrészt ebből Nyergesújfalun mindössze 6700 ember él, és az uralkodó szél a többi település felé viszi majd a gyár égéstermékeit. Illés tudomása szerint az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vezetője „azért lobbizik, hogy miként tudná a környezetvédelmi engedélyt megadni a társaságnak”.
Márta Irén, a Holcim Zrt. kommunikációs igazgatója hangsúlyozta: a környezetvédelmi hatástanulmány megállapította, hogy az új gyár az ott élők egészségére csak minimális terhelést jelentene. – A társaság e terhelés csökkentésére hangvédő földsávot és erdősávot létesít, és a kész cement elszállítására iparvágányt építenek ki.
Borulások, viharos szél, elemi izgalmak a Kékszalagon
