Végtelen alagút

Balavány György
2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány szövegeit értelmezni viszonylag egyszerű; amit mondanak, annak ellenkezője igaz. Nem lesz gázáremelés: lesz gázáremelés. Nem nyúlunk a nyugdíjakhoz: szétverjük a nyugdíjrendszert, emeljük a nyugdíjkorhatárt, csökkentjük az idősellátás körét és színvonalát. Nem lesznek megszorítások: lélegzetelállító megszorítások lesznek. Nem lesz fizetős egészségügy: naná, hogy fizetős lesz az egészségügy. Az adócsökkentés kormánya vagyunk: emeljük az adókat, sőt újakat vezetünk be. Látom a fényt az alagút végén: meg fogtok gebedni, polgártársak. Hazafi vagyok és demokrata… (a fordítás legyen az olvasó dolga).
Alkotmányunk preambulumában hármas cél szerepel, úgymint: többpártrendszer, parlamenti demokrácia és szociális piacgazdaság. Az MSZP–SZDSZ-kormány célkitűzései mint vasárnap kiadott programjuk mutatja: ezekkel épp ellentétesek. Két társadalmi legitimáció nélküli párt, széles körű egyeztetés nélkül, a vita lehetőségét megkerülve (a parlamenti záróra után) a nyilvánosság arcába csapta az új megszorítócsomagot. E program szerint „a szociális ellátások rendszerében paradigmaváltásra van szükség”. Ezt úgy kell érteni, hogy tönkretesznek mindent. Nem mintha a rendszer jó lett volna eddig, de őrizte az igazságosság és szolidaritás nyomait. Most eltűnik mindaz, ami az adófizetők pénzével bölcsen gazdálkodó, azokat közszolgáltatások formájában visszaosztani igyekvő, a rászorulókról ésszerűen gondoskodó, vagyis jóléti államra emlékeztet. S mert mindez eltűnik, a középosztálybeli betegek el fognak szegényedni, a szegény betegek pedig meg fognak halni. A nyugdíjaskérdés megoldásaként tovább nehezül az idősek helyzete, így leszűkül az időtartam, amíg az államnak kell eltartani őket. Az ingatlanadóval kapcsolatban azt állítja a kormány, a terhek összességükben csökkenni fognak; hát nem csökkenni, hanem növekedni fognak, kitartóan és kétségbeejtően. Eddig is elég volt nyögni a ház után a rezsit meg a törlesztőrészleteket; most majd méret után állapítják meg az értéket, így vetik ki az adót, főként a családokat sújtva. Lehet persze a polgárnak alacsony ingatlanadója, ha négy gyerekkel nyomorog ötven négyzetméteren; de biztosabb, ha egyedül él egy apró panelgarzonban. Ő mentesül az adó, az állam a közoktatás, a meg nem született gyermek a lét terhétől. Aki pedig mindenképp családot akar, szedje meg magát, mint Kóka úr, az igazi self-made-man. Szabad élet, szabad piac. Legyen ön is milliomos…
Tudják, mi a legnagyobb hazugság? Hogy a megszorításoknak egy neoliberális kormány alatt végük lehet. Hogy ez csak átmenet, kiigazítjuk a költségvetést, aztán jön a fény az alagút végén. Hát nem jön, mert ennek az alagútnak nincs vége. A szabadpiaci vadkapitalizmusban az irányító réteg csökkenti a szociális kiadásokat, hogy a nagytőkének juttatott kedvezményeket növelhesse. A rendszer a megszorításokra épül. Amit belőlünk kiszorítanak, abból tartják fenn a kizsákmányoló apparátust, benne a hatalmi médiával s a kezükhöz szokott elittel. A lakosság nagy része elszegényedik, s egy szűk – vegyes érdekeltségű – réteg határtalanul meggazdagszik. Ezt nevezik növekedésnek.
Van megoldás? Hát persze. Be kell robbantani, képletesen szólva, az alagutat (az értelmiség szellemi dinamitrúdjaival). S ehhez a sokat emlegetett baloldali értelmiségre is szükség volna, ha létezik még ilyen. Hol vannak, akik a szociális érzékenység jelszavával vitték egykor győzelemre az MSZP-t? Akik jóléti rendszerváltozást sürgettek a Medgyessy-kormány hatalomra jutása előtt? Most tiltakozzanak, akik még mernek baloldaliak lenni! Nos?
De nagy a csönd…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.