A brazil kormány politikájának központi eleme a termőterületek növelése és a földosztás, hogy megélhetést nyújtson a nincsteleneknek, és az agrártermékek – főleg a szója – exportjával növelje az ország bevételeit. A Greenpeace adatai szerint azonban a földreform lebonyolításával megbízott kormányügynökség, az Incra ahelyett, hogy a rászorulók letelepítéséről gondoskodna a már megtisztított területeken, valójában a fafeldolgozó cégeket juttatja újabb értékes erdőterületekhez – írta a BBC. A földosztásra kijelölt területeken, ahol az agráriumnak kellene teret nyernie, sajátos kapcsolatok alakultak ki a faipar reprezentánsai és az illegális fakitermelésre vállalkozó csoportosulások között, s az esetek nagy részében ez utóbbiak tagjai jelennek meg „telepesként”.
A megtisztított térségek környékén ezek mind beljebb hatolnak a fák közé, és a korábbinál is nagyobb pusztítást visznek végbe a világ tüdejének tartott erdőkben. A vizsgálatban külön figyelmet fordítottak Para szövetségi államra, ahol csak 2006-ban több mint 30 ezer család jutott földhöz, s ahol a többi, zsugorodó brazil erdőhöz viszonyítva is vészesen fogyatkoznak a fák. A Greenpeace éppen akkor tette közzé megállapításait, amikor a brazil kormány bejelentette: az elmúlt egy év alatt huszonöt százalékkal csökkent a fakitermelés az amazónai őserdőkben.
Marina da Silva környezetvédelmi miniszter megígérte, hogy széles körű vizsgálatot indít, van-e igazság a Greenpeace állításaiban. A trópusi erdők pusztulása miatti aggodalmakat növeli, hogy az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó szervezete, az IPCC szerint a felmelegedés hatására több trópusi területen a két évtizeddel ezelőttinek a felére csökkent a növényzet növekedésének üteme.
Ez azzal a következménnyel járhat, hogy az Amazonas-medence hatalmas erdőségei nem elnyelik a szén-dioxidot, hanem maguk is hozzájárulnak a légkör szén-dioxid-tartalmának növekedéséhez.
Megkezdődött a Bécsben támadásra készülő ISIS-szimpatizáns pere + videó
