Egyre fogyatkoznak az amazóniai őserdők

Nem a legszegényebbek földhöz juttatását, hanem a fafeldolgozó ipart támogatja a brazil a kormány – állítja a Greenpeace. A nemzetközi környezetvédelmi mozgalom aktivistái nyolc hónapi vizsgálódás után megállapították: az amazóniai őserdő egyes területein már minden vegetációt kiirtottak az ellenőrizetlenül tevékenykedő fakitermelő cégek.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brazil kormány politikájának központi eleme a termőterületek növelése és a földosztás, hogy megélhetést nyújtson a nincsteleneknek, és az agrártermékek – főleg a szója – exportjával növelje az ország bevételeit. A Greenpeace adatai szerint azonban a földreform lebonyolításával megbízott kormányügynökség, az Incra ahelyett, hogy a rászorulók letelepítéséről gondoskodna a már megtisztított területeken, valójában a fafeldolgozó cégeket juttatja újabb értékes erdőterületekhez – írta a BBC. A földosztásra kijelölt területeken, ahol az agráriumnak kellene teret nyernie, sajátos kapcsolatok alakultak ki a faipar reprezentánsai és az illegális fakitermelésre vállalkozó csoportosulások között, s az esetek nagy részében ez utóbbiak tagjai jelennek meg „telepesként”.
A megtisztított térségek környékén ezek mind beljebb hatolnak a fák közé, és a korábbinál is nagyobb pusztítást visznek végbe a világ tüdejének tartott erdőkben. A vizsgálatban külön figyelmet fordítottak Para szövetségi államra, ahol csak 2006-ban több mint 30 ezer család jutott földhöz, s ahol a többi, zsugorodó brazil erdőhöz viszonyítva is vészesen fogyatkoznak a fák. A Greenpeace éppen akkor tette közzé megállapításait, amikor a brazil kormány bejelentette: az elmúlt egy év alatt huszonöt százalékkal csökkent a fakitermelés az amazónai őserdőkben.
Marina da Silva környezetvédelmi miniszter megígérte, hogy széles körű vizsgálatot indít, van-e igazság a Greenpeace állításaiban. A trópusi erdők pusztulása miatti aggodalmakat növeli, hogy az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó szervezete, az IPCC szerint a felmelegedés hatására több trópusi területen a két évtizeddel ezelőttinek a felére csökkent a növényzet növekedésének üteme.
Ez azzal a következménnyel járhat, hogy az Amazonas-medence hatalmas erdőségei nem elnyelik a szén-dioxidot, hanem maguk is hozzájárulnak a légkör szén-dioxid-tartalmának növekedéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.