Feléli vagyonát a lakosság

Továbbra is vagyona felélésével és hitelek felvételével próbálja túlélni a megszorításokat a lakosság – mutatják a jegybank legfrissebb adatai. Az államadósság is tovább nőtt, június végére meghaladta a tizenhétezermilliárd forintot. Az eladósodott kórházak problémáját a kormány kizárólag az önkormányzatok gondjának tekinti.

Szabó Eszter
2007. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban felhalmozott tartalékainak egy részét élte fel a lakosság a megszorítások miatt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a háztartások megtakarításai az első fél évben csökkentek, eladósodásuk viszont tovább nőtt. A lakosság által felvett hitelek és kölcsönök állománya június végére 6525 milliárd forintra emelkedett, azaz fél év leforgása alatt a háztartások 460 milliárd forintnyi kölcsönt kaptak a hazai pénzintézetektől. Az adósság legnagyobb részét még mindig a lakáshitelek teszik ki, ám az év slágerének a fogyasztási hitelek bizonyultak. Utóbbiakból továbbra is a legnépszerűbbnek a szabad felhasználású, jelzálogalapú kölcsön számít. Június végén a háztartások összesen 2862 milliárd forintnyi lakáshitellel és 2336 milliárd forintnyi fogyasztási hitellel rendelkeztek. A kölcsönök túlnyomó hányadát változatlanul devizában igényli a lakosság. A devizában felvett fogyasztási hitelek állománya tavaly december és az idén június között 1119 milliárd forintról 1353 milliárd forintra ugrott.
Ütemes eladósodás jellemezte az idén az államháztartás működését is: az MNB kimutatása szerint az államadósság a tavaly december végén mért 16 420 milliárd forintról az idén június végére 17 092 milliárd forintra nőtt. Tegnap a Pénzügyminisztérium is adatokat tett közzé az állam adósságára vonatkozóan. A központi költségvetés adósságállománya július végére 15 529 milliárd forintra emelkedett, vagyis az első hét hónapban a büdzsé adóssága 823 milliárd forinttal duzzadt. Mindez azt jelenti, hogy a 2002-es kormányváltás óta az adósság csaknem megduplázódott. Az államadósság kamatai továbbra is óriási terhet jelentenek a költségvetésnek: ebben a hónapban az adósság után fizetendő kamatteher meghaladja a százmilliárd forintot. Az idén eddig 589 milliárd forintot kellett kamatokra fordítani, az éves kamatkiadás pedig még a tavalyinál is több, várhatóan 995 milliárd forint lesz.
Az államháztartás augusztusi hiánya a pénzügyi tárca legfrissebb prognózisa szerint eléri a 87 milliárd forintot, miközben a szeptemberi deficit – erősen meghaladva a tavaly szeptemberi mínuszt – 204 milliárd forintra rúg majd, a kormány által többször beígért takarékoskodásnak azonban még mindig semmi nyoma. A költségvetési szervek idei kiadásai július végéig 1298 milliárd forintot emésztettek fel, csaknem ugyanannyit, mint a tavalyi választási év első hét hónapjában. A költekezést mutatja, hogy a központi intézmények az első hét hónapban az egész évre tervezett keretük több mint hetven százalékát már fel is élték.
A társadalombiztosítás javuló egyenlegét tegnapi ismertetőjében külön kiemelte Tátrai Miklós, a pénzügyi tárca államtitkára, ám a kórházaknak a megszorítások miatt felhalmozott adósságát csak az önkormányzatok problémájának minősítette. Mint mondta, valóban vannak olyan kórházak, amelyek „nem alkalmazkodtak megfelelően az új feltételekhez”, és ezért megnőtt az adósságuk, ennek problémáját azonban a kormány nem tudja és nem is kívánja átvállalni, értük az intézmény fenntartója a felelős. Arról, hogy a kórházak lejárt tartozása pontosan milyen összeget takar, a PM-nek nincs kimutatása.

Lélektani határon a forint. Tegnap délelőtt még bizonytalan volt a magyar valuta árfolyammozgása, ám délre a forint értékvesztése felgyorsult, és az árfolyam átlépte a 260-as lélektani határnak számító szintet az euróval szemben. Ez a forint szempontjából kilenchavi mélypontnak felel meg. Elemzők szerint ha a kedvezőtlen befektetői hangulat a következő időszakban is kitart, arra lehet számítani, hogy a piaci szereplők hamarosan újból megpróbálják 260 forint fölé tolni a forint/ euró kurzust. A magyar valuta tartós gyengülése esetén a devizahitelek törlesztőrészleteinek emelkedésére lehet számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.