Gótikus templom Vámosorosziban

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fehérgyarmat és az ukrán államhatár közt félúton, a 491. számú főúttól délre található Vámosoroszi. Az ötszáz lelkes szamosközi falu egykori birtokosai – egy 1324-ben kelt oklevél szerint – engedélyt kaptak arra, hogy a Tapolnak-patakon hidat építsenek és a rajta átvezető úton vámot szedjenek. Az iraton „Vruzy” alakban szereplő helynév orosz telepesekről tanúskodik. A Kijevi Fejedelemségből hazánkba jött ruszok az Árpád-házi uralkodók idejében fegyveres őrként, poroszlóként szolgáltak, mint például a sárospataki királynéi udvar XII. századi testőrségének tagjai. A település XIV. századi birtokosai, az Orosz(i) család tagjai minden bizonnyal e letelepült jövevények leszármazottai voltak.
A település korai, vélhetően plébániai egyházáról nincs adatunk. Ha volt román kori előzménye az 1400-as években épült templomnak, nyomtalanul eltűnt. Az egységesen gótikus stílusjegyeket mutató épület hossztengelye szabályszerűen kelet felé tájolt, sokszögzáródású, saroktámpilléres szentélyét diadalív választja el a kétszeres falvastagságnyival szélesebb hajótól. Épségben látható a szentély kétszakaszos, fiókos csillagboltozata, a csúcsíves kőbordák találkozásánál eredeti zárókövekkel. Egyiken a Báthoriak sárkányos családi címerét, a másikon Krisztus képmását faragta kőbe az ismeretlen mester, aki a boltívek gyámjai közül kettőnek szintén emberarcot formált. A szentélyen két, a hajó déli oldalán további két ablak őriz eredeti pozíciót és formát, középkori osztósudara és mérműve azonban csak a szentély délkeleti falán lévőnek maradt meg. Késő gótikus a levéldíszes keretezésű szentségtartó fülke s vele szemközt egy másik, háromszög oromzatú, apró falüreg; a korabeli írást utánzó, archaizáló feliratok azonban már jóval későbbről, a XVII. századból származnak. Ugyanitt egy 1604-es évszámmal megjelölt falfestményen akad meg a szemünk, amely a bibliai bűnbeesés jelenetét ábrázolja. A protestánsok tehát vagy ez után vették birtokukba a templomot, vagy csupán dátumot írtak a régebbi képre, s nem meszelték be a hitük szerint tilalmas templomi ábrázolást. Az 1600-as évek végén már bizonyosan megreformált liturgiájú egyház hajójába, az északi és nyugati oldalra faoszlopokon nyugvó, festett karzatot állítottak. Pontos idejét is tudjuk a szószék hangvető koronája, valamint az úgynevezett Mózes-pad festett támlája elkészültének: felirata szerint 1794-ben fejezte be itteni munkálkodását Vasvári Ódor Gábor. A papi családból származó festő-asztalost bőven ellátták megrendeléssel a környék eklézsiái.
Bejárás a templomba a torony alja felől lehetséges, de csak a XVIII. század vége óta, amikor alaposan renoválták a Rákóczi-szabadságharc idején erősen megrongált, majd hosszú ideig elhagyott épületet. Feltűnően vaskos, nyolcszögletes tornyát 1818 és 1823 között emelték, talán – de eddig nem bizonyítottan – középkori alapokra. Oldalfalait barokk vonalú emelet- és órapárkányok, vakolatdíszek tagolják, kövér, magas toronysisakja igazi bádogosremek. A toronyban két harang lakik: az öreg 1585-ben, az ifjabbik 1797-ben készült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.