Figyelembe véve az uniós előírásokat, hazánknak semmiképpen sem áll módjában zárolni az egyébként a közösség tulajdonát képező intervenciós gabonakészletet – mondta Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója. A Magosz azért kívánta tisztázni álláspontját, mert az elmúlt időszakban számtalan ötletszerű javaslat hangzott el az intervenciós kukoricakészlettel kapcsolatban, amelyek visszás érzelmeket keltettek a gazdák körében. Ezzel együtt a szövetség továbbra is válságosnak ítéli a helyzetet, mivel az egekbe szökő gabonaárak nem kárpótolhatják azokat a gazdákat, akik az aszály miatt semmit sem tudnak földjükről betakarítani.
Obreczán Ferenc, a Magosz főtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a magas kukoricaárak elérhetetlenné teszik a termény megvásárlását a hazai állattartóknak, ezért az uniós szabályozások tiszteletben tartásával kell megoldást találni a még raktárban lévő mintegy 1,2 millió tonna kukorica állattartókhoz juttatásához. A Magosz javaslata szerint az Európai Bizottságnak rendeletben kellene biztosítania annak lehetőséget, hogy a következő időszakban meghirdetésre kerülő készletekre csak az állattartók pályázhassanak, s ők is legfeljebb a jószágaik takarmányozásához szükséges mennyiségekre.
Véleményük szerint a közösségnek exporttilalmat is be kellene vezetnie a gabonafélékre. A Magosz arra is kérte a kormányt, hogy legalább a következő időszakban igyekezzen a Concordia közraktáron keresztül a lehető legtöbb hazai termésű takarmánykukoricát készletezni. Obreczán Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyre drágábban értékesíthető kukoricát egyre nagyobb mértékben lopják a földekről. Ezért ez ügyben is kérte a kormánytól a kukoricaföldek hathatósabb hatósági védelmét, mivel a növénytermesztők már nem tudják megvédeni földjeiket a tolvajokkal szemben.
Tegnap a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége is közleményben fordult a kormányhoz, jelezve, hogy a fagy- és jégkárok, majd a hónapokig tartó szárazság a gazdálkodók tömegeit sodorta csőd közelbe. A közlemény felhívja a figyelmet arra, hogy a kilátástalan helyzetbe kerülő sertés-, baromfi-, juhtartók és tejtermelők már megkezdték a szaporítás és tenyésztés megállítását, s az állomány egy részének vágását, sőt egyre több gazdálkodó szünetelteti átmenetileg tevékenységét, vagy kezdett végleges felszámolásba. Mivel a Gyurcsány-kormány nem tudta elérni, hogy Magyarországon maradjon az intervenciós kukorica, s hiány alakult ki a takarmánykukorica piacán, javasolták: az ország maga vásároljon az intervenciós készletből, vagy importáljon az állattartók részére takarmánykukoricát. Mindezeken túl szükségesnek nevezték a nemzeti forrásból finanszírozott támogatások azonnali meghirdetését, a szakhatósági díjak csökkentését, a gyógyszer- és állatorvosi költségek jelentős mértékű kompenzációját, valamint a munkaadók által a foglalkoztatottak után fizetett terhek részbeni elengedését is.
Európa is bajban van. Öt hónapja folyamatosan lefelé módosítja az Európai Unió az idei gabonatermésére szóló előrejelzését a francia Strategie Grains intézet. Az elemzők szerint 2007-ben a 27 tagállamban várhatóan 257 millió tonna gabonát fognak betakarítani. Ez 13,7 millió tonnával kevesebb, mint amennyire júliusban számítottak, és két százalékkal marad el a múlt évitől. Rendkívül alacsony hozamok várhatók Romániában, Bulgáriában és hazánkban is; a tavalyi hozam felére számíthatunk. Az elemzők rámutatnak, hogy az egész világon kényes egyensúlyi helyzet állt elő a kereslet-kínálatban. Az unióban mindössze kilencmillió tonnás a tartalékkészlet, egymillióval kevesebb a kívánatosnál. Ezért az árak emelkedésére lehet számítani. (MTI)
Így akarja Brüsszel térdre kényszeríteni Magyarországot
