„Közép-ázsiai NATO” alakul

Kirgizisztán fővárosában, Biskekben tartja hetedik csúcstalálkozóját a Sanghaji Együttműködési Szervezet, amely Kína és Oroszország mellett egyelőre a közéjük ékelt Kazahsztánt, Tádzsikisztánt és Üzbegisztánt tömöríti. Szakértők szerint a nyersanyagokban gazdag területeket felölelő országok célja, hogy egyfajta regionális NATO-ként egyre nagyobb presztízst vívjanak ki a világpolitikában.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biskekben már a csúcs előestéjén megkezdődtek a nem hivatalos, két- és többoldalú államfői konzultációk. A fórumra már tegnapelőtt megérkezett Vlagyimir Putyin orosz elnök a terrorizmus elleni küzdelem és a biztonságpolitika összehangolását nevezte a tanácskozás elsődleges feladatának. Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő ezzel szemben a Sanghaji Együttműködési Szervezet tagállamai közötti gazdasági együttműködés elmélyítésére helyezte a hangsúlyt. Nurszultan Nazarbajev kazah államfő az energiaszektorban való közelebbi együttműködést sürgetett a megfigyelő államokkal.
Andrej Gyenyiszov orosz külügyminiszter-helyettes egy korábbi interjúban jelezte, szeretnék, ha a jelentős gázkészletekkel rendelkező Türkmenisztán nyerne el minél előbb megfigyelői szerepet, majd teljes státust. Mongólia, Pakisztán és India egyébként már évek óta folyamodik a teljes jogú tagságért.
Mahmúd Ahmadinezsád, a megfigyelőként jelen levő iráni államfő a csúcstalálkozón egész Ázsiát fenyegető veszélynek nevezte az Egyesült Államok által Közép-Európába tervezett rakétaelhárító rendszert. A csúcsot követően a sanghaji csoport vezetői a cseljabinszki területre látogatnak, hogy együtt tekintsék meg a múlt héten kezdődött közös békefenntartó hadgyakorlat zárónapjának manővereit.
A konferencia résztvevői hoszszú távú együttműködési szerződést és számos más megállapodást is aláírtak, amelyet a két politikus egyaránt rendkívüli jelentőségűnek nevezett. Szóba került emellett egy, a vendég Afganisztán fejlesztését célzó nemzetközi konferencia összehívása, közös egészségügyi szervezet és közös egyetem alapítása, továbbá az energetikai együttműködés elmélyítése a megfigyelő országokkal.
A csúcstalálkozó helyszíne egyébként nem esik távol az Egyesült Államok egyedül megmaradt régióbeli támaszpontjától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.