Biskekben már a csúcs előestéjén megkezdődtek a nem hivatalos, két- és többoldalú államfői konzultációk. A fórumra már tegnapelőtt megérkezett Vlagyimir Putyin orosz elnök a terrorizmus elleni küzdelem és a biztonságpolitika összehangolását nevezte a tanácskozás elsődleges feladatának. Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő ezzel szemben a Sanghaji Együttműködési Szervezet tagállamai közötti gazdasági együttműködés elmélyítésére helyezte a hangsúlyt. Nurszultan Nazarbajev kazah államfő az energiaszektorban való közelebbi együttműködést sürgetett a megfigyelő államokkal.
Andrej Gyenyiszov orosz külügyminiszter-helyettes egy korábbi interjúban jelezte, szeretnék, ha a jelentős gázkészletekkel rendelkező Türkmenisztán nyerne el minél előbb megfigyelői szerepet, majd teljes státust. Mongólia, Pakisztán és India egyébként már évek óta folyamodik a teljes jogú tagságért.
Mahmúd Ahmadinezsád, a megfigyelőként jelen levő iráni államfő a csúcstalálkozón egész Ázsiát fenyegető veszélynek nevezte az Egyesült Államok által Közép-Európába tervezett rakétaelhárító rendszert. A csúcsot követően a sanghaji csoport vezetői a cseljabinszki területre látogatnak, hogy együtt tekintsék meg a múlt héten kezdődött közös békefenntartó hadgyakorlat zárónapjának manővereit.
A konferencia résztvevői hoszszú távú együttműködési szerződést és számos más megállapodást is aláírtak, amelyet a két politikus egyaránt rendkívüli jelentőségűnek nevezett. Szóba került emellett egy, a vendég Afganisztán fejlesztését célzó nemzetközi konferencia összehívása, közös egészségügyi szervezet és közös egyetem alapítása, továbbá az energetikai együttműködés elmélyítése a megfigyelő országokkal.
A csúcstalálkozó helyszíne egyébként nem esik távol az Egyesült Államok egyedül megmaradt régióbeli támaszpontjától.
Tizenegy műtét és az amputáció veszélye után sem adta fel: valóra váltotta gyerekkori álmát a spanyol klasszis
