Kuba szerint lakájok vagyunk

A magyar kormány úgy jár el, mint a(z amerikai) birodalom cinkosa. Buzgólkodik. Várja a jutalmát. Szolgalelkűen igyekszik megmutatni hatalmas és agresszív gazdájának, hogy számíthat alantas hűségére – így reagált tegnap Kuba külügyminisztériuma arra a minapi döntésre, amelynek értelmében Magyarország (a közlemény szerint az Egyesült Államok lakája) politikai menedékjogot ad a guantánamói amerikai támaszponton őrzött 29 kubai menekültnek. A külügyi közleményt a hivatalos szerdai sajtó az első oldalon hozta.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest hazudik, és gúnyt űz a menedékjogból, mert jól tudja, akárcsak a pártfogója, hogy ezeket az embereket nem üldözik Kubában. Még kevésbé a kubai ellenzék személyiségeit – teszi hozzá a keddi keltezésű közlemény. Kuba szerint egyébként gazdasági menekültekről van szó, akik feltehetőleg nem voltak képzettek, vagy nem érték el az Egyesült Államokba való befogadáshoz szükséges szintet. A közlemény azzal vádolta meg Washingtont, hogy megsérti az 1903-as guantánamói szerződést és a két ország közötti bevándorlási megállapodásokat.
*
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a guantánamói támaszponton 44 olyan menekültet őriznek, akiket az amerikai parti őrség az utóbbi években halászott ki a két ország között a tengerből. A menekültek közül 17-en éhségsztrájkot kezdtek húsz nappal ezelőtt fogva tartásuk mostoha körülményei miatt, és mert Amerika nem tette lehetővé számukra a letelepedést. Éhségsztrájkjukat múlt pénteken fejezték be, miután megtudták, hogy az Egyesült Államok, Magyarország és egy harmadik állam befogadja őket. Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára az MTI-nek elmondta, hogy 29-en kaphatnak politikai menekült státust az országban. A beilleszkedés valamennyi költségét, beleértve a lakásbérlést, a nyelvtanulást és a téli ruhákat, az Amerikai Egyesült Államok fizeti egy éven keresztül.
A kubai menekültügy alig néhány nappal azután került nyilvánosságra, hogy egy európai politikusokból álló nem hivatalos delegáció látogatást tett a szigetországban. A küldöttség tagja volt Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője, aki hazatérése után arról számolt be a magyar sajtónak, hogy a delegáció tagjait Kubában egyenként beidézték a rendőrségre, telefonjaikat pedig lehallgatták. A kubai demokratikus ellenzék néhány tagja egyébként nemrég háromnapos látogatáson tartózkodott Budapesten. A kubaiak találkoztak Orbán Viktor Fidesz-elnökkel, Kóka János SZDSZ-elnökkel, Demszky Gábor főpolgármesterrel, Dávid Ibolya MDF-elnökkel is. Ezt követően jelentették be, hogy a Fidesz politikusai, parlamenti képviselői személyes védnökséget vállalnak egy-egy kubai politikai fogoly felett; az első vállalást Orbán Viktor tette meg.
Odze György, a Külügyminisztérium szóvivője tegnap közölte: vizsgálják a közleményt, amelyet egyelőre nem kívánnak kommentálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.