Budapest hazudik, és gúnyt űz a menedékjogból, mert jól tudja, akárcsak a pártfogója, hogy ezeket az embereket nem üldözik Kubában. Még kevésbé a kubai ellenzék személyiségeit – teszi hozzá a keddi keltezésű közlemény. Kuba szerint egyébként gazdasági menekültekről van szó, akik feltehetőleg nem voltak képzettek, vagy nem érték el az Egyesült Államokba való befogadáshoz szükséges szintet. A közlemény azzal vádolta meg Washingtont, hogy megsérti az 1903-as guantánamói szerződést és a két ország közötti bevándorlási megállapodásokat.
*
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a guantánamói támaszponton 44 olyan menekültet őriznek, akiket az amerikai parti őrség az utóbbi években halászott ki a két ország között a tengerből. A menekültek közül 17-en éhségsztrájkot kezdtek húsz nappal ezelőtt fogva tartásuk mostoha körülményei miatt, és mert Amerika nem tette lehetővé számukra a letelepedést. Éhségsztrájkjukat múlt pénteken fejezték be, miután megtudták, hogy az Egyesült Államok, Magyarország és egy harmadik állam befogadja őket. Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára az MTI-nek elmondta, hogy 29-en kaphatnak politikai menekült státust az országban. A beilleszkedés valamennyi költségét, beleértve a lakásbérlést, a nyelvtanulást és a téli ruhákat, az Amerikai Egyesült Államok fizeti egy éven keresztül.
A kubai menekültügy alig néhány nappal azután került nyilvánosságra, hogy egy európai politikusokból álló nem hivatalos delegáció látogatást tett a szigetországban. A küldöttség tagja volt Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője, aki hazatérése után arról számolt be a magyar sajtónak, hogy a delegáció tagjait Kubában egyenként beidézték a rendőrségre, telefonjaikat pedig lehallgatták. A kubai demokratikus ellenzék néhány tagja egyébként nemrég háromnapos látogatáson tartózkodott Budapesten. A kubaiak találkoztak Orbán Viktor Fidesz-elnökkel, Kóka János SZDSZ-elnökkel, Demszky Gábor főpolgármesterrel, Dávid Ibolya MDF-elnökkel is. Ezt követően jelentették be, hogy a Fidesz politikusai, parlamenti képviselői személyes védnökséget vállalnak egy-egy kubai politikai fogoly felett; az első vállalást Orbán Viktor tette meg.
Odze György, a Külügyminisztérium szóvivője tegnap közölte: vizsgálják a közleményt, amelyet egyelőre nem kívánnak kommentálni.
Megkezdődött a Bécsben támadásra készülő ISIS-szimpatizáns pere + videó
