Tom Lantos tegnap Budapesten tartott sajtóértekezletet, ahol többek között arról beszélt: a Magyar Gárda létrehozói őrültek, így nem szabad túlértékelni, felnagyítani az ügyet. Ezek után némileg meglepő módon így folytatta: a magyarok számára az ideális megoldás az lenne, ha holnaptól nem kellene vízum Amerikába, ahhoz azonban, hogy ez megtörténjen, Magyarországnak garantálnia kellene, hogy a tízmillió lakosából egy sincs, aki bajt okozhat. – A Magyar Gárda létrehozói például olyanok, akiket nem szabad beengedni az USA-ba – fogalmazott. A magyarországi származású amerikai politikus „személyesen garantálja, hogy lista készüljön ezekről az emberekről”, és soha egyiküket se engedjék be az Egyesült Államokba.
Tom Lantos fontosnak nevezte, hogy minden párt elhatárolódjon a gárdától. Mint mondta, tudomása szerint ezt a kormánypártok és az MDF meg is tették. A politikus azt várja, hogy a többi párt is elhatárolódjon a Magyar Gárdától. Utalt arra, szerinte ezt meg kell tenni annak, aki azt szeretné, hogy komoly partnerként tartsa számon az Egyesült Államok.
Az amerikai politikus szavaira Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője úgy reagált: álláspontjuk nem változott, kiállnak az alkotmányos jogok érvényesülése mellett, így az egyesülési jog szabad gyakorlása mellett is. Hozzátette: ha az egyesülési joggal élő állampolgárok vagy szervezetek olyan tevékenységet folytatnak, amellyel veszélyeztetik mások jogát, szabadságát vagy jogos érdekeit, akkor az erre hivatott szerveknek, hatóságoknak kötelességük fellépni, és nem politikai pártoknak.
Nyakó István, az MSZP szóvivője kérdésünkre azt mondta: amit Tom Lantos gondol a Magyar Gárdáról, az semmilyen kiegészítésre nem szorul.
*
A szabad demokrata Horn Gábor elöljáróban leszögezte, neki nem feladata megítélni az amerikai politikus nyilatkozatát. Ugyanakkor hozzátette: Tom Lantos feladata, hogy őrködjön az Egyesült Államok biztonsága felett. – A radikális, szélsőjobboldali szervezetek az SZDSZ szerint is veszélyesek a demokráciára – mondta Horn Gábor. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője mindössze annyit reagált: az Egyesült Államok képviselőházának vezető politikusa nyilván az USA alkotmányának és törvényeinek megfelelően jár el.
Nagy Ervin, a Jobbik választmányi elnöke szerint a Magyar Gárda alapítói – a szervezet augusztus 25-én bont zászlót a budai Várban, ekkor avatják fel az első 56 gárdistát – az alkotmányos jogaikkal éltek, amikor létrehozták az egyesületet. – Tom Lantos bebizonyította, hogy demokráciaellenes és diktatórikus a felfogása. A listakészítés egyértelműen alkotmányellenes – hangsúlyozta Nagy, aki szerint megdöbbentő, hogy befolyásos amerikai üzletemberek, politikusok így gondolkodnak. A Jobbik nemzetközi emberi jogi szervezetekhez fordul, ha valóban listázni fogják őket.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos megkeresésünkre kifejtette: a magyar jogszabályok alapján nem nyilvános az egyesület tagjainak névsora, ezért vélhetőleg törvénytelen a listázás is, még az Egyesült Államok nagykövetsége sem juthat hozzá ezekhez az adatokhoz. Az ombudsman azonban megjegyezte: az már az Egyesült Államok belügye, kit enged be az országába, s kit nem.
Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvivője furcsának nevezte, hogy egy külföldi ország vízumpolitikája egy jogszerűen bejegyzett egyesülethez való tartozás miatt különböztessen meg magyar állampolgárokat. A jogvédő egyébként szükségtelennek érzi bármilyen gárda megalakítását, s szerinte is aggodalomra adhatnak okot a Magyar Gárda célkitűzései, de úgy fogalmazott: ha egy szervezet az alkotmányos rendet veszélyezteti, az ellen a magyar hatóságoknak kötelessége fellépni a hazai törvények alapján.
Szekeres Imre arra kéri Für Lajos volt honvédelmi minisztert, hogy ne asszisztáljon a Magyar Gárda megalapításához. A honvédelmi miniszter a tisztavatás tegnap délutáni főpróbája előtt beszélt erről. Ismeretes, a Magyar Gárda első tagjainak Für Lajos adja át megbízólevelüket a budai Szent György téren augusztus 25-én.
A parlamenti ellenzék által kezdeményezett Honi Gárdával kapcsolatban Szekeres Imre azt mondta: a szeptemberi parlamenti kezdés után megegyezhetnek arról a pártok. A Honvédelmi Minisztériumnak az az egyértelmű álláspontja, hogy szükség van egy, a honvédség rendszerébe illeszkedő, önkéntes tartalékos erőre, amely, ha kell, katonai szolgálatot is teljesíthet.
A lobbista korlátai. A budapesti amerikai nagykövetség ugyan nem kommentálja Tom Lantos kijelentéseit, de diplomáciai forrásokból annyit megtudtunk, hogy hivatalosan egy még oly nagyhatalmú lobbista sem érhet el máról holnapra változást a vízumkiadási procedúrában. A még csak formálódó szervezet tagjainak neve aligha kerülhet tiltólistára anélkül, hogy a hatóságok hivatalos procedúra keretében ne vizsgálnák meg a személyükkel összefüggő biztonsági kockázatokat. Amennyiben ez mégis megtörténik, az arra világítana rá, hogy a vízumkiadási szabályokba politikai alapon „belenyúlhatnak” különböző befolyásos személyiségek: ez viszont megkérdőjelezné a vízumkiadási rendszer objektivitását is, amelyre az az amerikai állítás épül, miszerint a mentesség követelményeinek Magyarország azért nem felel meg, mert magas az elutasítottak aránya: az elvárt 10 helyett 13 százalék. (Z. G.)
Így akarja Brüsszel térdre kényszeríteni Magyarországot
