Nagyon eltérő statisztikai adatok

Dékány Lóránt
2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint csökkent a munkanélküliség Magyarországon, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adatai alapján ugyanis tavalyhoz képest nőtt az álláskeresők száma. A KSH számai más tekintetben is eltérnek. A hivatal szerint az év második negyedében 297 ezren voltak állás nélkül, az ÁFSZ által közölt adatok alapján viszont az év második három hónapjának átlaga 413 ezer munkanélkülit mutat, ami 116 ezer fővel több a KSH által jelzettnél. Az viszont nagyjából mindkét számsorban egyezik, hogy a májusi adatokhoz képest júniusban csökkent a munkanélküliség. Az egyéves viszonylatban vizsgált mutatók viszont már ellentmondásosak. A KSH szerint ugyanis 2006 második negyedévéhez képest csaknem kilencezerrel csökkent az állástalanok száma, az ÁFSZ eredményei viszont azt mutatják, hogy a múlt év azonos időszakához képest 2007-ben 43 ezerrel többen keresnek munkát. Korábban is fordult már elő hasonló különbözőség: amikor az uniós statisztikákat készítő Eurostat az április–májusi időszakra 7,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett, akkor a KSH ennél 0,4 százalékkal kisebbet, 7,3-at.
Az eltérést a KSH korábban azzal indokolta, hogy míg az Eurostat – csakúgy, mint az ÁFSZ – a regisztrált álláskeresők alapján kalkulál, a KSH kérdőíves módszerrel határozza meg ugyanezt. A távirati iroda szerint így előfordulhat, hogy a statisztikai hivatal által megkérdezettek közül sok nem vallja magát rendszeres álláskeresőnek, ami feltétele annak, hogy a személyt munkanélküliként sorolják be.

A KSH jó híre. Tiltakozó levelet juttatott el szerkesztőségünkbe a közelmúltban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amelyben nehezményezik, hogy a Becsey Zsolt európai parlamenti képviselővel készült interjúnkban azt állítottuk: a hivatal rossz adatokat szolgáltatott az Európai Bizottság statisztikai szervének, az Eurostatnak. A KSH arra kérte lapunkat, hogy a hivatal jó hírének érdekében cáfoljuk az interjúban szereplő állítást, mivel az általuk szolgáltatott, évente több száz adatot véleményük szerint az Eurostat minden egyes esetben valósnak fogadta el. A hivatal nem csak most került kellemetlen helyzetbe. Elég csak Mellár Tamás volt KSH-elnök eltávolításának körülményeire gondolni, aki kényszerű távozása után azt mondta, „politikai beavatkozás volt érzékelhető a hivatal munkájában”. (B. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.