Ötpárti tárgyalás a büdzsé fegyelméről

Már most is javában folyik az ötpárti egyeztetés a költségvetési szabályrendszer megújításáról, illetve az ehhez szorosan kapcsolódó költségvetési hivatal felállításáról. A túlköltekezés megakadályozásáról várhatóan a jövő héten tartanak megbeszélést a parlamenti pártok Sólyom László részvételével. A köztársasági elnöknek a kormány tegnap elküldte javaslatát.

Szabó Eszter
2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a jövő héten egyeztetnek a parlamenti pártok Sólyom Lászlóval a büdzsé ellenőrzéséért felelős költségvetési hivatal felállításáról. Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője lapunkat tegnap úgy tájékoztatta, hogy az egyeztetések folynak, így végleges döntés még nem született az ötpárti tárgyalás időpontjáról, de bizonyos, hogy a megbeszélésre rövid időn belül sor kerül. Az államfő múlt hét végén jelentette be: a költségvetési szabályok megújítását, valamint azok betartását felügyelő és kikényszerítő hivatalt szeretne létrehozni. A kezdeményezésre reagálva Veres János tegnap közölte: a Pénzügyminisztérium elküldte javaslatait a köztársasági elnöknek arról, hogy a kormány milyen új szabályokat szeretne érvényesíteni. A pénzügyminiszter alapvető célként határozta meg a költségvetési politika átláthatóságát, valamint az ország adósságszintjének csökkentését.
A pénzügyi fegyelemért felelős független intézmény létrehozását a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és gazdasági szakértők régóta sürgetik, a szervezet megítélése azonban a kormánykoalíció részéről eddig ellentmondásos utat járt be. Tavaly márciusban az MNB részéről Szapáry György és Orbán Gábor kezdeményezte az ellenőrző testület felállítását a magas államháztartási hiány és az emelkedő államadósság kezelésére. A jegybanki szakemberek a testület másik fontos feladatának a költségvetési trükközések és az irreális előrejelzések megszüntetését jelölték meg. Az akkor még Járai Zsigmond vezette jegybank azért sürgette az államháztartás ellenőrzését, mert az elmúlt években állandósult hazánkban a túlköltekezés, az átláthatóság hiánya számos területen gondokat okozott, miközben rendszeressé vált az államháztartási hiány utólagos, jelentős mértékű revíziója. A jegybank és az ÁSZ tavaly májusban konferenciát tartott a témáról, az azon részt vevő Veres János akkor úgy vélekedett: nincs szükség új szervezetre a költségvetés ellenőrzésében. A pénzügyminiszter esélyét sem látta annak, hogy az új intézmény a parlamenttől, a kormánytól vegyen el jogköröket.
A kormánykoalíció álláspontjában idén áprilisban történt gyökeres fordulat. Ekkor Gyurcsány Ferenc bejelentette: a költségvetési politikában növelni kell a fegyelmet, s ebben a büdzsé ellenőrzéséért felelős szervezet mégiscsak segítséget nyújthat. A miniszterelnök idén már azt is szükségesnek tartotta, hogy a túlköltekezés megfékezésére a kiadások terén középtávú tervezés valósuljon meg.
Nem írt le ekkora vargabetűket az ellenzék a költségvetés felügyeletének kérdésében. Az MNB szakembereinek javaslatát mind a Fidesz, mind az MDF támogatta, sőt a túlköltekezést megakadályozó intézmény felállítása a legnagyobb ellenzéki párt választási programjában is szerepelt. A mostani ötpárti egyeztetésen a kormány és az ellenzék közötti kompromisszumot valószínűsíti, hogy a Fidesz a kormányfő áprilisi bejelentése után azonnal tudatta: amennyiben a kormánytól független és a parlamentnek beszámoló szervezetről van szó, akkor támogatják a költségvetési hivatal felállítását. A párt tegnap közleményt is kiadott, amelyben emlékeztetett: a költségvetés ellenőrizhetőségét célzó ellenzéki javaslatokat a kormánykoalíció eddig érdemi vita nélkül szavazta le az Országgyűlésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.