Sem szakmai, sem gazdasági indoka nincs a tervezett több-biztosítós rendszer bevezetésének a Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint a gyógyszerellátás területén – közölte tegnap Horváth Tamás elnök. Elmondta: rengeteg a patikusokat érintő nyitott kérdés, így jelenleg csupán a kételyeiket tudják megfogalmazni. Nem látják például, hogy miként alakul majd az öt-nyolc egészségpénztár és a gyógyszertárak szerződéses viszonya. Mi történik azokkal a patikákkal, amelyekkel egyik pénztár sem köt szerződést, s kérdés az is, hogy miként tudnak majd az oda járó betegek hozzájutni a társadalombiztosító által támogatott gyógyszereikhez.
Hankó Zoltán alelnök hangsúlyozta: ahhoz, hogy a gyógyszerellátás a jelenlegi szinten maradjon, az új egészségpénztáraknak minden patikával szerződniük kellene. Úgy látja, hogy az új rendszerben tovább sérülhet az egyenlő gyógyszerhozzáférés elve, és a medicinák térítési díja nagyban függhet attól, hogy a gyártó és az egészségpénztár milyen áralkut köt. Ez viszont azt jelenti, hogy a patikáknak nem a beteg elvárásaihoz, hanem a biztosító igényeihez kell alkalmazkodniuk.
A Fidesz közben „nyomatékosan” felkérte a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra az egészségbiztosítás átalakításáról szóló részletes programját. Mikola István, a párt szakpolitikusa emlékeztetett, hogy a koalíció azt ígérte, augusztus 24-én rendelkezésre bocsátja a programot, azonban az MSZP frakcióvezetőjének tegnapi nyilatkozatából kiderült, ez nem készült el.
Ugyanakkor a parlament őszi ülésszakára beterjesztik a nyereségérdekelt több-biztosítós rendszerről szóló törvényjavaslatot. Mikola szerint közbotrány, ha ez valóban így történik, és a kormány elkerüli a társadalmi vitát és a szakmai egyeztetést.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a köztévében arról beszélt: nem lesz járulékemelés az egészségügyben a több pénztár megjelenése miatt. – Az, hogy ki mennyi járulékot szed, nem a pénztár vagy a biztosító magándöntése, hanem továbbra is parlamenti döntés – érvelt.
A politikus szerint egyébként továbbra sem lehet a szó szoros értelmében vett több-biztosítós rendszerről beszélni, hiszen egységes társadalombiztosítási rendszer lesz, több pénztárral.
Egy jelentés döbbenetes részleteket tár fel az angliai zsidóság helyzetéről
