Baloldali bírálat Sarkozynek

Nicolas Sarkozy politikáját elítélő nyilatkozatban állapodott meg kilenc francia baloldali párt. Az államfő kevéssel előtte beszédében kijelentette, pénzügyileg nem tartható fenn tovább a franciaországi szociális modell.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közleményben ítélték el Nicolas Sarkozy francia elnök előirányzott reformintézkedéseit a francia baloldali pártok, és támogatásáról biztosították az egészségbiztosítási önrész bevezetése ellen szeptember 29-re tervezett demonstrációt. A baloldali pártok találkozójára néhány órával azután került sor, hogy Sarkozy beszédet mondott reformprogramjáról, amelyben új, az egyenlőség elvén nyugvó szociális modellt vázolt fel.
A francia elnök a szenátus épületében tartott, közel egyórás beszédében vázolta fel szociális reformprogramját. „Csak akkor kérhetjük a franciáktól, hogy legyenek szolidárisak, ha biztosak abban, hogy mindenki egyformán vállal felelősséget” – hangsúlyozta a francia elnök az egészségügyi rendszer átalakítását illetően. Sarkozy a társadalombiztosítási szolgáltatásokkal visszaélő személyeket egy vagy több évre kizárná a támogatottak köréből, a vállalkozásoknak pedig sávhatárokkal megállapított büntetés kiszabásának bevezetését ígéri. A francia elnök elindítaná a 35 órás munkahét és a munkavállalási szerződés reformját, és szankciókat hirdetett meg olyan munkanélküliek ellen, akik visszautasítják a munkaügyi hivatal által felajánlott elhelyezkedési lehetőségeket. A beszéd leginkább várt része a nagy állami vállalatok speciális nyugdíjrendszerét érintette, amilyen például az SNCF állami vasút, az RATP párizsi közlekedési vállalat vagy az EDF villamos művek. Az itt foglalkoztatottak ugyanis csak 37 évig fizetnek nyugdíjjárulékot, míg a többi francia munkavállaló 40 évig.
Sarkozy beszédében úgy ítélte meg, hogy a szociális párbeszéd nem lehet alibi a cselekvés hiányához, de egyúttal leszögezte, a reform sürgős volta nem igazolhatja a szociális párbeszéd lebecsülését. „Nyílt lapokkal játszom” – nyugtatta meg a tiltakozásukat már előre jelző szakszervezeteket a francia elnök. Nem ez az első kísérlet átfogó reformok keresztülvitelére Franciaországban. Alain Juppé akkori miniszterelnök 1995-ben két hónapos sztrájk után kényszerült visszavonni a nyugdíjrendszer reformját célzó intézkedéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.