Csődbe jutott a garéi szennyező

Bár az adófizetők pénzéből már eddig is milliárdokat költöttek a Budapesti Vegyiművek baranyai környezetszennyezéseinek felszámolására, most úgy tűnik, továbbra sem alhatnak nyugodtan Garé és Hidas lakói. A vállalat a csőd szélére került – már kezdeményezték a felszámolását –, a kármentesítés pedig leállt.

Bóka Máté Ciprián
2007. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Vegyiművek (BVM) a hetvenes–nyolcvanas években szállított növényvédőszer-gyártásából származó, veszélyes hulladéknak minősülő tetraklór-benzolt a baranyai Hidasra és Garéba. „Átmenetileg” fémhordókban helyezték el a hulladékot, azonban ez a megoldás, mint néhány év múlva kiderült, nem volt megfelelő: a hordók egy része kilyukadt, a kifolyó méreg pedig a földbe szivárgott. Ugyan a tárolókat már évekkel ezelőtt kiürítették – az adófizetők milliárdjaiból több ezer tonna anyagot szállítottak el –, ám a hordók alatti és az azok közét kitöltő föld szennyezetté vált. A talaj kármentesítése még hátravan a településeken – Garé esetében a felszámolás végső határideje 2012 –, de addig is, a munkák befejezéséig a szakemberek az érintett területeken úgynevezett lokalizációs termelőkutakkal próbálták elérni, hogy a szennyezett víz „helyben maradjon”. Ám néhány hónapja a talajvizet kipumpáló szivattyúk leálltak. Akkor a BVM-nek még csak fizetési elmaradása volt a kutak üzemeltetőjével, de a cég mára teljesen ellehetetlenült.
Eifert Gyula, a Budapesti Vegyiművek Zrt. vezérigazgató-helyettese megerősítette, hitelezőik kezdeményezték ellenük a cég felszámolási eljárásának megindítását. Ahogy fogalmazott, július óta senkinek nem tudtak fizetni. A vezérigazgató-helyettes arra kérdésre azonban nem tudott válaszolni, hogy mi lesz a folyamatban lévő kármentesítésekkel és a még fennálló környezetvédelmi kötelezettségekkel. Furcsának tűnik, hogy a cég vezetése hónapokkal ezelőtt még bizakodó volt a kármentesítéssel kapcsolatosan, optimizmusukra az adott okot, hogy 1,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyertek az uniótól az egyik pesti telephelyük kármentesítésére – Eifert Gyula azonban erről sem tudott érdemben nyilatkozni.
A környezetvédelmi tárca lapunkhoz eljuttatott álláspontja szerint amíg a felszámolási eljárás be nem fejeződik, a kármentesítés kötelezettje a Budapesti Vegyiművek Zrt. A minisztérium egyelőre a lakosság egészségügyi veszélyeztetettségének elkerülésének érdekében a kármentesítés leállítása miatt kialakult kockázatot vizsgálja. Ez kiterjed a felszíni és felszín alatti vizekre, valamint az élő környezetre is. – Amennyiben a szennyezettség terjedése miatt az azonnali beavatkozás elkerülhetetlenné válik, a minisztérium megteszi a szükséges intézkedéseket – ígérték. További részletekről azonban – az ügy még folyamatban lévő vizsgálata miatt – nem tudtak szolgálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.