Elnöki közbelépés

Új törvények kibocsátásával és várhatóan kamatcsökkentéssel igyekszik fellépni a terebélyesedő jelzálogpiaci válság ellen az amerikai elnök és Ben Bernanke, a szövetségi központi bank vezetője. A hét végén 34 jegybankelnök tartott pénzügyi csúcstalálkozót arról, hogyan lehet megakadályozni a pánik ismételt kitörését.

2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beiktatása óta talán legfontosabb beszédét mondta el a hét végén Ben Bernanke, az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő központi szövetségi bank (Fed) első embere a wyomingi Jackson Hole-ban megrendezett jegybankelnöki csúcstalálkozón. A továbbra is erősen ingadozó tőzsdék és a jelzálogpiaci válság nyomán kialakult, nem csituló befektetői bizonytalanság gyakorlatilag kikényszerítette, hogy a Fed a szeptember 18-án esedékes kamatdöntő ülés előtt is megpróbálja megnyugtatni a piacokat. A 34 jegybankelnök és több vezető közgazdász részvételével megtartott konferencia záróakkordjaként Bernanke az egész válság kialakulásának elemzésével és tanulságainak levonásával hallgatólagosan ismételt kamatvágást helyezett kilátásba – legalábbis ezt szeretnék hinni a befektetők. A Fed elnöke szerint a válság több okból is begyűrűzött a gazdaság más, egészségesebb szektoraiba. A bankok elbizonytalanodása egyrészt a hitelfeltételek soha nem látott nehezítését eredményezte, s így az amúgy hitelképes vállalkozások vagy háztartások sem juthatnak már friss tőkéhez, másrészt a továbbra is drámaian eső ingatlanárak és a kereslet csökkenése „az egész gazdaságot negatívan befolyásolhatja”. A Financial Times elemzői szerint a következő két esztendőben akár 15 százalékkal is zuhanhatnak a lakásárak az USA-ban, miközben a 2005-től felvett jelzálogkölcsönöknek hozzávetőlegesen egyötöde dőlhet be a megemelkedett kamatterhek miatti fizetésképtelenség nyomán.
A pénzügyi feszültségek immár nemcsak a jelzálogpiacokon éreztetik hatásukat – fogalmazott Bernanke, aki szerint az ingatlanhátterű befektetésektől való pánikszerű menekülés a biztonságos amerikai államkötvények iránti kereslet megugrását eredményezte, és növelte a tőzsdei kilengéseket. – A veszteségek még a legpesszimistább várakozásokat is felülmúlták, a kialakult bizonytalanságban a befektetők pénzügyi iránytű nélkül maradtak – hangsúlyozta. Ugyanakkor egyetlen pozitív hatásnak a kockázatok árának újraértékelését nevezte a Fed-elnök. – A megoldást a befektetők erősebb védelme és az értékpapírosítás átláthatóbbá tétele jelenthetné, nem véletlen, hogy pénzügyi elemzők kamatcsökkentési szándékot vélnek felfedezni beszédében, ugyanis az elnök óriási nyomás alatt áll, hogy kamatvágással lélegzetvételhez juttassa a tőkehiánnyal küszködő ingatlanszektort, és csökkentse a felvett kockázatos kölcsönök miatti veszteségeket – fogalmazott a konferenciáról tudósító Financial Times.
Az uzsorakamat elleni fellépést, a már felvett hitelek konstrukcióinak könnyítését és az átláthatóságot elősegítő új törvényeket ígért George Bush, aki még péntek este szólalt meg a válság kapcsán. Az USA elnöke úgy fogalmazott, hogy az amerikai gazdaság méretéhez képest a mostani hullámvölgy szerénynek mondható, de életbe vágó annak a közel kétmillió családnak, amely a házát veszítheti el a mostani hitelválság miatt. Bush szorgalmazta, hogy a kongresszus adjon nagyobb hatáskört a Szövetségi Ingatlan Hatóságnak annak érdekében, hogy a kölcsönök átütemezése és rugalmasabbá tétele zökkenőmentes legyen. Bush olyan intézkedéseket is javasolt, amelyek a bajba jutott befektetőházak kihelyezett kockázatos kölcsöneinek refinanszírozását segítenék elő, mindezt annak érdekében, hogy a további bankcsődök ne erősíthessék a válságot. Mind Bush, mind Bernanke hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fellépésükkel nem a spekulánsok érdekeit próbálják védeni, és a befektetőknek, valamint a megfelelő fedezet híján hitelt felvevő háztartásoknak maguknak kell vállalniuk korábbi rossz döntéseik következményeit.

Közép-Európa megússza? Csak marginális hatással lesz Közép- és Kelet-Európára a hitelválság – áll a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző háza, az EIU elemzésében. A cég a térségben azért a gazdaság lassulásával számol, de nem számít komolyabb visszaesésre. A Merrill Lynch globális befektetési csoport londoni részlege által kiadott hét végi európai feltörekvő piaci helyzetjelentés szerint ugyanakkor a térségben Magyarország lenne a legsebezhetőbb egy esetleges pénzpiaci sokktól, tekintve még mindig viszonylag magas ikerdeficitjét. A ház megjegyzi, hogy a négy legnagyobb térségi piac valutái közül a forint vesztette a legtöbbet az amerikai jelzálogválságból kiindult globális likviditási sokk miatt. Közép-Európa egészének reálgazdaságára azonban a Merrill Lynch szerint várhatóan jórészt „elhanyagolható”, pénzügyi szektorára „enyhén negatív” hatással lesz a piaci átrendeződés, tekintve, hogy a négyek amerikai exportja elhanyagolható a teljes kivitelen belül. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.