Őrző-védők vérfürdője

Az iraki kormány kiutasította az országból azt az amerikai őrző-védő céget, amelyik a hét végén egy külügyminisztériumi konvojt kísérve, támadásra reagálva vérfürdőt rendezett iraki civilek között Bagdadban. A végső döntés a megszállók kezében van, ám a sok tízezer főt alkalmazó, hasonló cégek milliárdos üzlete miatt az aligha lehet kétséges.

Munkatársunktól
2007. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha iraki megszállás, akkor óriási üzlet, amelynek jelentős részét a helyszínen tevékenykedő, különleges profilú, sok tízezer főt alkalmazó, javarészt amerikai magáncégek nyerték el. A sokszor megfelelő átláthatóság nélkül elköltött milliárdok egyik haszonélvezője a haditengerészeti SEAL kommandó veteránjai által 1997-ben alapított Blackwater USA, amelynek civil ruhás, állig felfegyverzett, napszemüveges emberei mindenhol megtalálhatók, ahol a biztonságról nem tudnak gondoskodni a megszálló csapatok vagy iraki szövetségeseik. Az egyik akciójuk azonban nagy felháborodást váltott ki a bagdadi kormányzat részéről: Núri al-Máliki miniszterelnök kiutasította őket az országból, azon munkatársak kivételével, akiket azzal gyanúsítanak, hogy iraki civileket gyilkoltak le – nekik a kormányfő szerint iraki bíróság előtt kell felelniük tettükért.
Történt ugyanis, hogy múlt vasárnap az amerikai külügyminisztérium konvoját kísérve pokolgép robbant az egyik járművük mellett, és ismeretlenek tüzet nyitottak rájuk, mire az őrző-védők válaszul lőni kezdték az áldozatot egyébként nem követelő incidens környékén felbukkanó alakokat. Az eredmény: nyolc iraki civil és rendőr halott. Bár az iraki háború zűrzavarából származó beszámolókhoz hasonlóan ebben is sok a bizonytalanság, a Blackwater-akció súlyosságát mindenképpen alátámasztja az iraki kormányzat váratlan tiltakozása, hiszen az rendszerint nem siet állampolgárainak védelmére, ha atrocitás éri őket a megszállók részéről.
A jelenlegi állás szerint a Máliki-kormány visszavonta a Blackwater jogosításait a cég távoztáig, ám Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter telefonon bocsánatot kérve máris arra kérte a miniszterelnököt, hogy álljon el szándékától, egyben „igazságos és átlátható” vizsgálatot követelt. Szakértők arra is figyelmeztetnek, az iraki hatóságok hiába jelezték, hogy felülvizsgálják az Irakban működő összes hasonló jellegű magáncég tevékenységét. Intézkedéseik ugyanis csak akkor érvényesek, ha azokat az ideiglenes koalíciós hatóság (CPA) ellenjegyzi. Márpedig az őrző-védő cégek éppen a CPA révén immunitást élveznek a helyi igazságszolgáltatás alól, sőt embereik az amerikai védelmi minisztérium azonosítóját viselik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.