Az EU tud a botrányokról

A Európai Bizottság felfüggesztheti azon kifizetéseket, amelyeket súlyos szabálytalanságok öveznek – nyilatkozta lapunknak a testület regionális fejlesztéspolitikai biztosának szóvivője. Eközben kiderült, 121 szabálytalanságot tárt fel az uniós pénzek felhasználását vizsgáló európai csalás elleni hivatal tavaly Magyarországon. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke megerősítette, az uniós források központilag irányított maffiamódszerekkel eltűnnek.

2007. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság (EB) regionális fejlesztési biztosa tud a magyarországi uniós pénzek felhasználása körüli botrányokról, és ismeri az Állami Számvevőszék (ÁSZ) EU-s támogatásokról szóló jelentését, mely jelentős elmarasztalásoknak is hangot ad – derül ki Danuta Hübner regionális fejlesztéspolitikai EB-biztos hivatalának lapunk brüsszeli tudósítójához eljuttatott nyilatkozatából. A biztos hivatala szerint a magyar hatóságok feladata az uniós pénzek elosztásánál „a szabálytalanságok megelőzése, feltárása, orvoslása, illetve jelentése a bizottságnak”. A biztos szóvivője szerint azonban a magyar hatóságok hivatalos formában nem értesítették őket az utóbbi hetek visszaélésgyanús eseteiről. A bizottság feladata ugyanakkor „meggyőződni arról, hogy a tagországban gördülékenyen működő vezetési és ellenőrzési rendszer működik, és az EU-s alapokat hatékonyan és szabályszerűen használják fel” – tette hozzá.
– Abban az esetben, ha az Európai Bizottság ellenőrző szervei súlyos és nem orvosolt szabálytalanságokhoz köthető támogatásokat tárnak fel, a bizottság felfüggesztheti a folyó támogatás egy részét vagy teljes egészét – olvasható a nyilatkozatban.
*
Az európai csalás elleni hivatal, az OLAF koordinációs irodájának jelentéstételi kötelezettsége alá eső szabálytalanságok száma csak a tavalyi évben 121 darab volt Magyarországon – derül ki az ÁSZ legfrissebb jelentéséből, amelyet az uniós források 2004 és 2006 közötti felhasználásának ellenőrzéséről tettek közzé. A tájékoztató többek között megállapítja: az
EU-s források összehangolt felhasználására nem készült egységes stratégia, és nem alakították ki a támogatások hasznosulását nyomon követő, egységes jelentési rendszert sem.
Az OLAF szerint tavaly a csalásgyanús ügyek miatt 450 millió eurót (hozzávetőlegesen 112 milliárd forintot) meghaladó összeget tartottak nyilván visszatérített összegként az unióban. Az OLAF jogilag vizsgálhatja a Bajnai Gordon felügyelte Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget is, és a honlapjuk szerint a tavalyi szervezeti átalakításuk óta különösen nagy figyelmet fordítanak a jelentős és összetett csalási ügyekre. Az OLAF tavaly 12 ezer ügyben járt el, amelyből a visszaélésgyanús esetek 1155 millió eurót (körülbelül 290 milliárd forintot) érintettek az EU-ban. A legtöbb visszaélés a strukturális, kohéziós és mezőgazdasági alapok, valamint a saját források felhasználása körül adódtak.
Balázs Péter, hazánk volt uniós biztosa a Duna Televíziónak adott, néhány nappal ezelőtti nyilatkozatában leszögezte: „az uniós hivatalnokok úgy félnek az OLAF-tól, mint a tűztől, mivel az unió nagyon tisztán dolgozik”. Balázs Péter szerint örökös gond a korrupció mellett, hogy vajon megfelelő célokra használják-e a támogatásokat, mivel „az országok néha más lyukakat is be akarnak foltozni ezekkel a pénzekkel”.
– Nyilván az új tagállamok több okból is nagyobb kísértésnek vannak kitéve, alacsonyabbak az erkölcsök, nagyon nagy a pénz, és nagy a kísértés, a demokráciák nem elég szilárdak, a politikai struktúrák nem elég szilárdak, nem állnak ellen a különböző erkölcsi hatásoknak – fogalmazott a volt biztos.
Glósz Andrea, a Magyar Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének (Pátosz) alelnöke pedig úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hetek fejleményei „tragikusak, másrészt nem meglepőek”. Kiemelte: a Pátosz évek óta küzd azért, hogy az értékelési rendszereket hozzák nyilvánosságra, hogy a mutyizások elkerülhetővé váljanak. – A pályázati rendszerben vannak olyan apró lyukak, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a dilettáns pályázati tanácsadók vagy akár kistérségi képviselők kihasználják ezt a rendszert – tette hozzá.
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter – miután pénteken az országot járó álmutyizók veszélyére figyelmeztetett, és honlap indítását ígérte a korrupciógyanús esetek regisztrálására – tegnap bejelentette, hogy jó hírnév megsértése miatt bepereli Orbán Viktort, a Fidesz elnökét – tájékoztatta a szaktárca sajtó- és kommunikációs osztálya az MTI-t. Orbán Viktor, az InfoRádió szeptember 19-i műsorában beszélt arról, hogy szerinte ellopják a Magyarországra érkező uniós pénzek nagy részét. Az időközben napvilágra került csalásgyanús esetek egy részéről később Bajnai ugyanakkor elismerte, hogy uniós pénzeket is érintenek.
Semmilyen pereskedés nem változtat azon a tényen, hogy a magyar embereknek küldött európai uniós források a minisztérium által szervezett akciók segítségével, központilag irányított maffiamódszerekkel eltűnnek – reagált tegnap Orbán Viktor, hozzátéve, hiába perel Bajnai, ez nem változtat azon a tényen, hogy az ország nyakig úszik a korrupcióban. A Fidesz elnöke szerint a kormány, annak feje és minisztériumai szervezik a pénzek eltüntetését. Szerinte mindezt az országban élő emberek személyes tapasztalatai bizonyítják, illetve sajtójelentések szólnak arról, hogy amikor Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszter volt, a miniszter dolgozószobájában osztották fel az ifjúsági pénzeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.