B terv

És akkor az Andrásnak teljesen lerepült a feje, de nem halt meg. (A. E. Bizottság: Jégkrémbalett, 1984)

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hol válság van, ott válság van. Ha Magyarországon érvényben volnának a demokrácia íratlan szabályai, a miniszterelnök (ismét) benyújtotta, de legalábbis felajánlotta volna a lemondását. Hétfőn ugyanis világossá vált, hogy Gyurcsány Ferenc nem tudja megszerezni a parlamenti többséget azon kezdeményezésének támogatására, melyre előzőleg mintha a politikai jövőjét tette volna fel. A népszavazási fenyegetéssel aládúcolt „köztisztasági” csomagját a jelenlegi formájában és a javasolt módszerrel elutasítja az ötpárti egyeztetést szorgalmazó teljes ellenzék, a koalíciós partner és az MSZP-frakció egy része, kihátrálnia viszont ebből már nem lehet újabb súlyos tekintélyvesztés nélkül. Ha igaz, hogy szombaton csak 48 szocialista képviselő – az új kisebbség – értett egyet maradéktalanul a terveivel, akkor Gyurcsány megbukott. És hiába fellebbezne
a néphez, hiszen ahogy azt a propagandistái az agyakba vésték:
a hatalom forrása a parlamenti többség. Csakhogy ez a többség ebben az ügyben éppen elporladni látszik.
Pedig egy hete régi, sokszor hatásosan alkalmazott fegyverét vetette be a parlamentben a miniszterelnök: a meglepetést. Hétpontos csomagjával már előzőleg igyekezett visszavenni a kezdeményezést mint a tiszta közéletért vívott keresztes hadjárat zászlóvivője, a tétet emelő népszavazási zsarolása pedig a Fidesz győzelemre esélyes referenduma szétzilálásának a lehetőségével kecsegtetett. A merész, innovatív ötlet a szocialista tábort magával ragadó Gyurcsány Ferencet idézte. A fogadtatás kevésbé.
A hatásvizsgálat nélkül bedobott javaslatsor – az MSZP nem tudta annyira elveszíteni az önkormányzati választást, hogy ne kelljen tekintettel lenni a polgármesteri lobbi érdekeire – leginkább arra volt jó, hogy a miniszterelnök pozíciójának megrendülése a politikai elemzések vezető témájává váljon. A közjogi ötletelés, a szaporodó kiszólások és főként az úgynevezett SZDSZ viselkedése sokakban felidézték a három évvel korábbi Medgyessy-puccs előzményeit. Ráadásul a legtöbb mutató tekintetében akkor jobban állt az MSZP és a kormányfő is. A történelem azonban sohasem ismétli önmagát: Gyurcsány nem adja olyan könnyen a bőrét. A kormánypártok pedig okkal rettegnek az előre hozott választástól, ezért a rendezett váltásban érdekeltek, amiben viszont a baloldal vezére bajosan lesz partner. Végtére is: ő nem utazó nagykövetként tervezi a jövőt.
Alighanem van igazságmagva annak a híresztelésnek, hogy pártelnökké választása előtt Gyurcsány Ferenc informális alkut kötött a „régi” MSZP erős embereivel. Ő nem bolygatja a párton belüli status quót – ezt az egyezséget most a polgármesterek esetében felrúgta –, cserébe 2009-ig, az európai parlamenti választásig jegelik a bizalmi kérdést. A potenciális trónkövetelőknek nem volt sürgős, hiszen a konvergenciaprogram újabb és újabb megszorításokkal kikövezett kényszerpályájáról addig bizonyosan nincs letérés. Ám 2009 hirtelen nagyon távolinak látszik. Öt és fél esztendő tehetségtelen kormányzása és irtózatos korrupciója egyszerre borult a koalícióra, s a szocialisták riadtan kérdezhetik egymástól: Gyurcsánnyal hová lehet még süllyedni? Az eredeti forgatókönyv tarthatatlan, de vajon kinek van B terve? Megkockáztatom, a miniszterelnök leváltásához ma könnyű lenne megszerezni a többséget a koalícióban, közjogi rendszerünkben önmagában ez mégis kevés a konszolidált kormányfőcseréhez.
Amíg nem sorakozik fel egyvalaki mögött az új parlamenti többség, a kormányfő akkor is marad, ha újra és újra megbukik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.