Már az EU is tud a gyanús esetekről

Már az Európai Unió csalás elleni hivatala is tud az EU-s pénzeket érintő magyarországi korrupciógyanús esetekről, melyek az utóbbi hetekben napvilágra kerültek. Mivel azonban nem kaptak hivatalos értesítést a magyar illetékesektől, nyomozni sem áll módjukban.

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem érkeztek meg a mai napig az Európai Bizottság csalás elleni hivatalához (OLAF) azok a visszaélésgyanús ügyek, melyek a Brüsszelből érkező források elosztását érintik, s amelyek az utóbbi hetekben kaptak nyilvánosságot – nyilatkozta lapunknak Pelczné Gáll Ildikó, az Országgyűlés Új Magyarország fejlesztési bizottságának elnöke, aki tegnap civil szervezetekkel tartott egyeztetést a kiskapuk felszámolása és az átláthatóság megteremtésének ügyében.
Az elnök asszony elmondta: a homályos, nehezen ellenőrizhető, egymással párhuzamosan működő hálózati rendszereken átfuttatott elosztási rendszeren mindenképpen változtatni kell, ehhez kérték tegnap a civil szervezetek segítségét. Az EU-s pénzek átláthatóságának ügyében szervezett konferencián a Fidesz alelnöke szerint a szakmai szervezetek elsősorban a pályázatok értékelési rendszerének kidolgozatlanságát kritizálták, mely áttekinthetetlenné teszi, hogy egyes pályázatok miért kerülhetnek ki győztesen, míg mások – szinte hasonló feltételekkel – alulmaradnak. További kritika érte a pályázati kiírásokat is, melyek egyrészt sokszor késésben vannak, többek között ezért sem lehet még az idén a 2007-es pályázatokra vonatkozóan jelentős pénzkifizetésekre számítani. A feltételi rendszer kidolgozatlanságát és előkészítetlenségét jelzi, hogy a pályázati űrlapok néha szinte hetente változnak – fogalmazott lapunknak Nógrádi Zoltán ellenzéki képviselő, aki hozzátette: az intézményi hiányosságok felszámolására már eddig is több javaslatot fogalmaztak meg.
A legfontosabb változtatást abban szeretnék elérni, hogy az uniós támogatásokról szóló szabályok nyilvánosan megvitathatók lehessenek, s ne felülről, kormányrendeletekkel fogalmazzák meg őket. A parlamenti szakbizottság tagja elmondta: a bírálózsűrikben a politikai befolyás visszaszorítása, valamint az objektív, egységes értékelési rendszer kialakítása szintén az ellenőrizhetőség és igazságosság elengedhetetlen feltétele.
Az egymással csaknem átfedésben működő három országos pályázati tanácsadó hálózat is felesleges, mert utat nyithat a korrupciónak: helyette inkább egy sokkal kevésbé központosított rendszerre lenne szükség, így hatékonyabban lehetne kiszorítani a szubjektivitást – tette hozzá. A hét évre szóló források tervezésével kapcsolatban a hazai vállalatoknak juttatandó gazdaságfejlesztési támogatások csekély mértéke pedig a mostani gazdasági mélypontról való kitörés elszalasztásával járhat – fogalmazott Nógrádi, aki szerint a források elfolyása és nem hatékony felhasználása így hosszú távon is óriási károkat okozhat.
A politikus hozzátette, hogy a kiskapuk felszámolásának egyik legfontosabb záloga a megfelelő információáramlás lenne, a pályázati döntési jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozatalától kezdve a kiszervezett hivatalok ellenőrizhetőségének megteremtéséig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.