Túléli-e Tariceanu?

2007. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fején találta a szöget Adrian Cioroianu román külügyminiszter, amikor a minap azt nyilatkozta a kormányban és a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) egyaránt főnökének számító Calin Popescu Tariceanuról, hogy kijár neki a Highlander (Hegylakó) becenév, ha túléli a kabinete ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványt. A baloldali kormány 2004-ben bekövetkezett, Traian Basescu államfővé választásának köszönhető bukása nyomán a bukaresti Victoria-palotába beköltözött miniszterelnök valóban rászolgált – a kilencvenes évek sikermozijának főhőséhez hasonlóan – a halhatatlan jelzőre. Erre szüksége is volt, hiszen a választások után nem sokkal éppen korábbi szövetségesét, Basescut fordította maga ellen azáltal, hogy – keresztülhúzva az elnöknek az előre hozott választásokat célzó számításait – megszegte megállapodásukat, és nem mondott le posztjáról. Tariceanu azóta Basescu állandó céltáblájává vált, és csak a parlamenti pártok konjunkturális érdekeinek köszönheti, hogy bukása mindeddig váratott magára. Elemzők szerint a román kormányfő utolsó dobása volt, amikor idén áprilisban kiebrudalta kabinetéből a Basescuhoz hű demokrata párt minisztereit. Tariceanunak eközben saját pártját sem sikerült egyben tartania. A liberális alakulatból kipenderített, korábban a pártelnöki és kormányfői tisztséget is betöltő Theodor Stolojan idén önálló pártot alapított. Mindezek után Tariceanu két tényezőnek köszönheti, hogy a PNL nem szűnt meg: a kormánypozíciónak, illetve a párt legerősebb embere (a leggazdagabb román), Dinu Patriciu olajmágnás támogatásának.
A szociáldemokraták (PSD) által beterjesztett bizalmatlansági indítványt egyaránt támogatják a demokraták és a Stolojan-féle liberális demokraták, a három alakulat által felmutatott 248 szavazat pedig elegendő Tariceanu menesztéséhez. Noha a PSD-n belül többen – például Ion Iliescu exállamfő – ellenezték a kezdeményezést, a baloldali alakulat immár csak jelentős presztízsveszteség árán engedhetné meg magának, hogy ne szavazza meg az indítványt. Nem tudni azonban, konkrétan mi történik a kormánybuktatás után. Legvalószínűbbnek tűnnek az előre hozott választások, ugyanakkor több más verzió is létezik. Az egyik, hogy az államfő a demokratákat és Stolojanékat bízza meg kormányalakítással, amelyhez a PSD a parlamentben nyújt támogatást a jövő év tavaszán esedékes idő előtti megmérettetésig. Sokan nem zárják ki a szakértői kormányt, sőt egy harmadik forgatókönyv szerint a szocdemek és a demokraták lépnének koalícióra. Jelzésértékű, hogy az RMDSZ eddig egyetlen esetben sem került képbe, ami annak is betudható, hogy a felmérések szerint támogatottsága nem éri el az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.