Nincs szó új alkotmányról, csak a jelenleg is hatályos szerződések módosításáról – szögezte le a minap az Európai Bizottság elnöke ezzel is próbálva elejét venni annak, hogy a britek a lisszaboni EU-csúcs kerékkötőivé váljanak. José Manuel Barroso persze kimondatlanul arra is utalt, valóban nincs szükség a szöveg népszavazáson történő elfogadtatására, a szkeptikus britek ugyanis nagy valószínűséggel elbuktatnák azt. A tétekkel szerencsére a korábban vétót emlegető Gordon Brown kormányfő is tisztában van, így jelezte: tudja, hogy a működőképesség csak szerződés megkötése árán tartható fenn. Igaz, a britek követelései mind teljesültek, így például megőrizhetik szuverenitásukat a kül- és biztonságpolitikai kérdésekben.
Az olasz ügy jelenleg érzékenyebb pontnak számít, Róma ugyanis nehezen emészti meg, hogy 2009-től az új összetételű Európai Parlamentben 72 mandátummal rendelkezne, szemben az eddig vele egy kategóriába tartozó Párizzsal (74 hely) és Londonnal (73 hely). Romano Prodi kormányfő nem is fogja elhallgatni azon követelését, hogy a 2014-től hatályos, a népességarányon alapuló, kettős többségű döntési rendszerrel párhuzamosan maradjon meg a brit–francia–olasz egyenlőség is Strasbourgban. Brüsszeli értesülések szerint meglehet, végül Párizs oldja meg a problémát, önként lemondva egy mandátumáról.
Lengyelország szintén nehezen dolgozza fel az európai parlamenti helyekről született döntést. Varsó egy 1994-es formulát, az úgynevezett ioanninai kompromisszumot szeretné feltámasztani, amelynek értelmében a kisebbségben maradt tagállamok egy számukra húsbavágó kérdésben a végleges döntés elhalasztását kezdeményezhetik a tanácsban. Ez a kitétel végül bekerülhet a szerződés mellékletébe, sőt Varsó végül főtanácsnoki posztot is kaphat az Európai Bíróságon, mivel a tagállamok joggal félnek attól, hogy különben a parlamenti választások lázában égő lengyelek végül beváltják fenyegetésüket, s vétóznak.
Konszenzus. Egyetértés van a pártok között a reformszerződés támogatásáról – mondta Szili Katalin házelnök tegnap, az EU nagybizottsági ülés után. – Támogattuk, hogy a szöveget Magyarországnak el kell fogadnia, kompromisszumkésznek kell lennünk – fogalmazott Szili. (MTI)
Döbbenetes sérülés, kómába került a Győrben nagy sikert arató sportoló
