Stumpf István politológus felvezetésében úgy vélekedett, hogy az államnak a normakövetés mintáját kell közvetítenie, nem a normasértést. Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter az állami jelenlét nagyságának kérdését hangsúlyozta. A politikus kitért rá: a rendszerváltozás során az állam gazdaságban betöltött szerepe átalakult, de az élet más területein nem jött létre konszenzus, ezért azóta is
visszük magunkkal az előző évtizedek tradícióit. Az 1990-es torz felelősségi viszonyok megléte részben az oka a ma meglévő feszültségeknek is. Draskovics úgy véli: az állam azt hirdette, hogy az állampolgár ne vállaljon részt a közterhekből, de vegyen ki minél többet a közszolgáltatásokból. S miközben az állami szervek pénzre, állami feladatokra vagy éppen hallgatóra „hajtanak”, addig nem tudjuk, hogy milyen szolgáltatás jár a kórházban vagy az iskolában. Intézményesedett a képmutatás, a normaszegés. A miniszter végül kijelentette: a mai korhatár mellett nem tartható fenn a nyugdíjrendszer, hiszen a lakosság folyamatosan öregszik.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint azonban az állam feladata a rászorulók segítése, a külső és belső védelem, a vagyon védelme, valamint biztosítani a tisztességes gyarapodáshoz szükséges feltételeket, de a tehetségesek érvényesülését is támogatnia kell. – De miként beszélhetünk külső védelemről, ha nem teszünk eleget a NATO elvárásainak? Miközben őrző-védő cégek védik a laktanyákat, úgy tűnik, csak formailag van hadseregünk – mutatott rá a frakcióvezető. Kifejtette, az államnak elsősorban tiszteletre méltónak kell lennie, hogy az állampolgárok tisztelhessék, Magyarország viszont tavaly világrekorder volt az államháztartási hiányt tekintve, vagyis az államnak előbb a saját háza táján kellene rendet teremtenie. Az is pusztító hatással van a társadalom moráljára nézve, ha nincs meg a kellő felelősségre vonás.
Haza, hazardőr
