Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfő tegnap benyújtotta kormánya lemondását Lech Kaczynski államfőnek. A szejm elnöke Bronislaw Komorowski, míg a szenátusé Bogdan Borusewicz, a PO politikusai lettek.
„Kormányunk emelt fővel fejezheti be feladatát: jó a gazdaság helyzete, és az elmúlt két évben megerősödött Lengyelország pozíciója az Európai Unión belül” – mondta a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) vezette távozó kormány leköszönő miniszterelnöke. Az államfő ma találkozik a győztes jobbközép Polgári Platform (PO) vezetőjével, Donald Tuskkal, s még a hét vége előtt megbízza az új kormány megalakításával.
Az 1989 óta legmagasabb részvételi aránnyal (53,8 százalék) október 21-én megtartott előre hozott választásokat a PO nyerte 41,51 százalékos eredménnyel, amelynek nyomán 209 helyet szerzett a tegnap alakuló ülését megtartó 450 fős parlamentben, míg a szenátus száz helyéből 60 lett a párté. Kormányt a Lengyel Néppárttal alakít, amelynek vezetője, a miniszterelnök-helyettesi poszt várományosa, Waldemar Pawlak bejelentette, a koalíciós tárgyalások jól haladnak, s a leendő kormány célja a Lengyelország előtt álló kihívások hatékony megoldása, valamint a politikai elit megtépázott imázsának helyreállítása. Szövetségüket a PO-val az „alkotó kompromisszumok koalíciójának” nevezte. A miniszterelnök-jelölt Tusk eközben a Gazeta Wyborczának nyilatkozva megerősítette, hogy majdani kormánya jövőre véget vet országa iraki küldetésének, „legalábbis annak jelenlegi formájában”. A CBOS közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérése szerint a lengyelek 81 százaléka ellenzi, s mindössze 16 százaléka támogatja a missziót.
Az unió közvéleménye súlyosan megosztott Ukrajna ügyében
