Nyílt levelet írtak a tokaji borosgazdák Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a tokaj-hegyaljai történelmi borvidék világörökségének védelmében. Mert mint jól tudjuk, a bortermelő térség 2002-ben mint kultúrtáj felkerült a világörökségi listára, és most egy hazai vállalkozó elsőnként, hazai szakhatósági engedélyekkel a birtokában veszélyeztetheti az elismerést: szalmaégető erőművet építhet a világörökségi helyszín bejáratánál. A beruházás alapozása megkezdődött, jövőre már az is lehet, hogy füstös aszúszemeket szüretelhetnek az itt élők. Szerencsen, Tokaj-Hegyalja kapujában egy szalmatüzelésű hőerőmű épül, amelyhez 80 kilométeres körzetből szállítanák a szalmát és mezőgazdasági melléktermékeket, hogy azt a tokaji borvidék világörökségi területén fekvő szerencsi ipari parkban égessék el. Egy ilyen erőmű megvalósulása veszélyezteti a minőségi szőlő- és borkészítés hagyományos környezetét, annak megítélését, presztízsét, így az ingatlanok értékét is.
Amúgy a világörökségi elismerés nem csupán egy plecsni. Magyarországnak garantálnia kell a fenntarthatóságát, vagyis az elismerés feltételeként a magyar állam – az 1972-es világörökség egyezmény részes államaként – vállalta a helyszín világörökségi értékeinek megőrzését. Avagy a világörökségi egyezmény működési irányelvei szerint a világörökségi helyszíneknek rendelkezniük kell elfogadott kezelési tervvel. Az önszabályozásnak ez a jogi dokumentuma – amelyet az érintettek (tulajdonosok, kezelők, adott települések) egyhangúlag elfogadtak – részletesen tartalmazza a helyszín megőrzésének és értékőrző fejlesztésének céljait, irányelveit, a védendő környezetet fenyegető esetleges veszélyforrásokat. Ennek tudatában már az sem mellékes, hogy Szerencs önkormányzata az erőmű-engedélyezéskor nem egyeztetett a történelmi borvidék minden érintettjével.
A miniszterelnöknek írt nyílt levél megfogalmazói szerint jelenleg több hazai (a világörökségi területen megvalósuló), illetve külföldi (a világörökségi terület közelében lévő) ipari beruházás terve, illetve építése veszélyezteti a tájkép rombolásával, a természeti értékek elpusztításával, a környezeti terhelés növelésével a tokaji történelmi borvidék kultúrtáj értékeit, amelyek természetszerűen ellentétesek a Magyar Köztársaság tokaji borvidék kultúrtáj világörökségi kezelési tervével.
A szalmatüzelésű erőművet egy szocialista kötődésű nagyvállalkozó építteti a szocialista vezetésű szerencsi önkormányzat segédletével. Tervbe van véve több szivattyús energiatározós erőmű építése is a dél-zempléni Aranyos-völgy térségében, a szlovákiai Tőketerebesen pedig szénégető erőmű épülhet.
A tokaji aszú a világon egyedülálló alapanyagának, az aszúszemnek a kialakulásához egy különleges mikroklíma szükséges. Ezt a törékeny mikroklímát az erőművek üzemeltetése komolyan veszélyeztetheti. Tehát ha engedünk a szocialista mutyinak, jövőre már lesz szalmafüstös light aszúnk, engedélyezik az energiatározós erőműveket is, és lesz füstös medium aszúnk, s a tőketerebesi erőmű támogatásával pedig már lesz a kutyának sem kellő füstös aszúnk, strong megjelöléssel is.
A szerencsi világörökségi kapunál a napokban demonstráló szőlészek, borászok, polgármesterek most arra kérik a miniszterelnököt, hogy támogassa törekvésüket és kérésüket, hogy az UNESCO világörökségi központjából minél hamarabb, az ügyben illetékes vizsgálóbizottság érkezhessen hazánkba, s hogy nálunk is maradéktalanul érvényesülhessenek a világörökségi területeket érintő hazai és nemzetközi jogszabályok és kötelezettségvállalások. Illetve szülessenek meg a további értékvédelemhez és az azokkal való gazdálkodáshoz szükséges jogi keretek.
Miniszterelnök úr, nem olyan nagy kérés ez. Maga most kipihente magát, s light helyett lehetne egyszer strong is.
Farmers Across Europe Rise Up Against Brussels + Video
