Inog Szaakasvili hatalma

Az ellenzék vezérét külföldre toloncolták, a hatalommal szemben kritikus tévécsatornát tulajdonosa jobbnak látta eladni Rupert Murdochnak, a grúz kormány pedig egyoldalúan felmondta az orosz békefenntartók tevékenységét. E három lépést egyaránt az utóbbi évek legnagyobb ellenzéki megmozdulása generálta. Tbiliszi központjában, az egykori „rózsás forradalom” színterein tegnap közel százezren tüntettek a 2003-ban amerikai segítséggel hatalomra került Mihail Szaakasvili ellen.

2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láthatóan készült a grúz hatalom a tegnapi megmozdulásra, amelyet az ellenzék és az elnök közötti szembenállásban döntő csatának tart. Úgy vélik, ha most nem sikerül megtörni a tiltakozás erejét, az könnyen Szaakasvili bukásához vezethet. Ennek jegyében Szaakasvili jó szokása szerint előhúzta a nacionalista kártyát, az orosz békefenntartók távozásának követelésével élezve Moszkvával a viszonyt.
A tüntetést a hatóságok ugyan engedélyezték, az ország minden részéből elindult személyautókat és buszokat azonban minden eszközzel igyekeztek feltartani. A Tbiliszi felé vezető főutakat lezárták, szögeket szórtak az aszfaltra, számos helyen órákra leállították a forgalmat, sok autóstól pedig egyszerűen elvették a papírjait. Mindezt részletesen közvetítette az ország egyetlen független tévéje, az Imedi, amelyet Badri Patarkacisvili dúsgazdag grúz üzletember két napja adott el Rupert Murdochnak. A tüntetésre várták volna Iraklij Okruasvili volt védelmi minisztert is, akit, miután súlyos vádakkal illette Szaakasvilit, őrizetbe vették, majd néhány nap múlva példátlanul magas, hatmillió dolláros óvadék fejében, meglehetősen leromlott állapotban szabadon engedték. Az óvadékot a hírek szerint nem kellett megfizetnie, ellenben még szerdán éjjel két órakor gyakorlatilag erőszakkal feltették egy Franciaországba tartó repülőgépre. A hatóságok azt közölték, hogy a volt miniszter és jelenlegi ellenzéki politikus saját akaratából németországi gyógykezelésre hagyta el az országot.
Semmi sem akadályozhatta azonban meg a tiltakozást. „Nem félünk!” és „Misa, menj el!” jelszavakkal tízezrek vonultak a parlament elé. Az ellenzék fő követelése, hogy idejében – tavasszal – tartsák meg az általános választásokat, amelyeket a parlament Szaakasvili javaslatára 2008 őszére halasztott. Az ellenzék szerint a hatalom elfordult a néptől, korrupttá vált, eladott mindent, és ezzel tönkretette az ország gazdaságát, s míg szavakban a demokratikus értékekhez való hűséget hirdeti, lábbal tiporja a szólás szabadságát és a jogállamiságot. Ezenkívül a választási kódex módosítását, az elnöki rendszer felszámolását és a politikai okokból letartóztatottak szabadon bocsátását követelik. Az ellenzék képviselői előzőleg Marc Perrin de Brichambaut-val, az EBESZ főtitkárával, valamint Daniel Fried amerikai külügyi államtitkár-helyettessel találkoztak Tbilisziben, ami megfigyelők szerint arra utal, hogy külföldön úgy látják, változások várhatók Grúziában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.