Református lelkész a püspöke ellen

Az erdélyi magyaroknak tanulniuk kell a bulgáriai törökök példájából, akik az európai parlamenti választásokon való tömeges részvételüknek köszönhetően a várt kettő helyett öt képviselőt tudtak Brüsszelbe juttatni – nyilatkozta lapunknak Sógor Csaba szenátor, az RMDSZ EP-jelöltlistájának második helyezettje. A civilben református lelkész politikus nem a függetlenként induló Tőkés László püspök szavazóira, hanem a politikából kiábrándult erdélyi magyarok voksaira pályázik.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sógor Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora nem tart attól, hogy az erdélyi magyar ellenzék körében szerzett népszerűsége csorbát szenved, miután elvállalta a befutónak tartott második helyet az alakulat EP-jelölt-listáján, és ezáltal a függetlenként induló Tőkés László egyik fő riválisa lett. Pedig a 43 éves politikust a református püspököt támogató szervezetek a minap burkoltan árulónak kiáltották ki. Sógor azt követően került három hellyel előrébb az EP-jelölt-listán, hogy szeptemberben kútba estek az RMDSZ és Tőkés László közötti tárgyalások. Azóta a Tőkést támogató szervezetek és a püspök vezette Királyhágó-melléki Egyházkerület visszalépésre szólította Sógort, amiért rendelkezési állományban lévő lelkészként nem kérte ki egyházi felettesei jóváhagyását. „RMDSZ-es szenátorként erkölcstelenség lett volna részemről cserbenhagyni a szövetséget, amikor brüsszeli képviselete bajba került. Ha gonoszkodhatnékom támadna, akkor megkérdezném Tőkés Lászlótól: RMDSZ-tagként miért nem kért engedélyt a szövetségtől, hogy függetlenként induljon” – vág vissza politikai ellenfelének Sógor Csaba, leszögezve: a november 25-i választás kampányában nem püspöke híveit kívánja megingatni, hanem az RMDSZ „alvó” szavazóit akarja az urnák elé vinni. „Az RMDSZ nem Markóból, Verestóyból vagy Frundából áll, ebben a szövetségben még mindig több százezer ember bízik” – nyilatkozta a politikus. Sógor egyetért Orbán Viktorral abban, hogy ha a szavazásra jogosult több mint egymillió erdélyi magyar az urnák elé járul, akkor – a bulgáriai törökökhöz hasonlóan – több képviselőt is bejuttathat az Európai Parlamentbe. „Most nem Romániát, hanem egész Európát Erdélyhez csatolhatjuk. Jobb szavazópecséttel a kezünkben megoldani gondjainkat, meggyőzni ellenfeleinket, mint gépfegyverrel, utcai harcokkal. Emiatt az erdélyi magyarság megérdemelne egy Nobel-békedíjat” – vélekedik Sógor Csaba.
A magyarországi politikának az erdélyi közéletbe történő beszivárgására utaló kérdésünkre a politikus kifejtette: hasznosnak tartja, ha mindez előreviszi a közösség ügyét. „Nem mondhatjuk, hogy ne szóljanak bele a mi életünkbe, hiszen mi is beleszólunk az övékébe. De szolgálja mindez az erdélyi magyarság javát, és ne juttassa a vajdaságiak sorsára” – szögezte le Sógor. Reményei szerint hosszú távon nem rontja a Fidesz és az RMDSZ viszonyát, hogy az ellenzéki párt Tőkést, a Markó vezette alakulatot pedig az MSZP és az SZDSZ támogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.