Az már tudható, hogy mind a lakosság, mind az ipari felhasználók a következő év első napjától körülbelül 5 százalékkal drágábban kapják a földgázt, mint az idén. A jövő esztendő azonban tartogathat – és minden valószínűség szerint tartogat is – meglepetéseket.
Habár a földgáz árára közvetetten ható olaj a múlt évben folyamatosan drágult, ez főként a gyenge dollárnak volt köszönhető. Szakértők szerint ősszel akár csökkenteni is lehetett volna a gáz árát Magyarországon, ám a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium nem élt a lehetőséggel. Ma már nyílt titok, hogy 2006-ban a Mol örökébe lépő E.ON Földgáz Trade kizárólagos közüzemi nagykereskedővel kötött alku során az állam helyett egy ideig a gázkereskedő fizette a nyomott belföldi árak importköltségeit. Az állam körülbelül 100 milliárd forintos tartozást halmozott így fel, amit azóta apránként, az árba építve mi törlesztünk a gázszámla befizetésekor. Az E.ON Földgáz Trade kommunikációs igazgatójának közlése szerint ez a tartozás jelenleg mintegy 47 milliárd forintot tesz ki. Kutas István ugyanakkor lapunknak elmondta: azt még nem lehet tudni, mikorra tűnik el ez az összeg, ugyanis ez függ attól, hogy mennyi gáz fogy a télen, illetve, hogy felhalmozódik-e újabb állami tartozás. Utóbbit a kommunikációs vezető nem tartja kizártnak, mégpedig a beszerzési árak emelkedése miatt. (A Magyar Energia Hivatal részéről nemrég olyan nyilatkozat hangzott el, amely szerint ha most nem emelkedne a gázár, akkor újabb 40 milliárd forintos tartozás zuhanna a költségvetés vállára.)
A kormányzat szándéka az, hogy a júliusra tervezett piacnyitásra már teljesen rendezett viszonyok alakuljanak ki, vagyis addigra a maradék csaknem 50 milliárd forintnak is el kellene tűnnie. Ám ez a jelenlegi tempóban aligha valósul meg. Így a szaktárca vagy kihasználja a tavaszi emelési időszakot, hogy a maradék összeget is törleszthessék, vagy pedig bekövetkezik az, amit a szakértők már hónapok óta rebesgetnek – vagyis tovább tolódik a gázpiac felszabadítása. Ez utóbbinak már csak azért is nagyobb a valószínűsége, mert az elemzők szerint a nyitásnak hasonló áremelő hatása lesz, mint volt az árampiac esetében. Drucker György, az Energiainfo portál vezető elemzője legutóbb úgy fogalmazott, a nyitással körülbelül 400 közepes fogyasztó szorul ki a szabad piacra, akiknek ezáltal további – akár 10-20 – százalékos drágulással kell szembenézniük júliustól.
Fónagy János, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes tagja eközben tegnap arról beszélt, hogy a január 1-jére bejelentett újabb gázáremelés a kormány szakmai alkalmatlanságát mutatja. A távirati iroda által idézett képviselő szerint a kedvező dollár– forint árfolyam lehetővé tenné, hogy a kisebb-nagyobb mértékben növekvő világpiaci ár hatását a kormány kivédje. Hozzátette: az árfolyamkülönbséget a magyar lakosság terheinek mérséklésére lehetne fordítani.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
