Beadták a derekukat a szocialisták

A Liga Szakszervezetek felajánlotta, hogy kifizeti azoknak a szocialista képviselőknek a büntetését, akik nem szavazzák meg az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt. Kérdés azonban, hogy lesz-e nemmel voksoló vagy távol maradó MSZP-s politikus, a párt tegnapi frakcióülésén ugyanis mindannyian támogatták a koalíciós partnerrel a törvénytervezet napokban kialkudott módosításait.

Munkatársainktól
2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kárpótolná azokat a szocialista országgyűlési képviselőket a Liga Szakszervezetek, akikre pénzbüntetés vár, ha nemmel szavaznak a parlamentben az egészségbiztosítás privatizációjáról – jelentette be Gaskó István, a konföderáció elnöke tegnap reggel a köztelevízióban. – Azoknak a képviselőknek, akik a nem gombot szeretnék megnyomni, de ettől visszatartja őket, hogy százezer forint büntetést kell a pártnak fizetniük ezért, ha igénylik, a szakszervezetek a sztrájkalapjukból kiutalják ezt a százezer forintot – ismertette a felajánlást Gaskó. Erre a célra négymillió forintot különítettek el, amiből akár 40 képviselő büntetését is fedezhetnék.
Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője politikai vesztegetési kísérletnek nevezte Gaskó István nyilatkozatát. A párt tegnapi frakcióülését követően azt mondta, „ezt kikérjük magunknak, szavazatokat pénzért nem árusítunk”. Állította: nem rendeltek el kötelező parlamenti szavazást. A frakciószabályzat szerint van lehetőség egyéni szavazásra, de azt előre be kell jelenteni, ilyen igényt egyelőre senki sem jelzett.
Úgy látszott tegnap, hogy Gaskó István javaslata a visszájára fordult, és felháborította az MSZP-seket. Volt olyan képviselő, aki a folyosón morgolódva azt mondta: Gaskó elintézte azt, amit Gyurcsány Ferencnek nem sikerült, azaz egységbe kovácsolta a párt politikusait. Mások megjegyezték, hogy valóban többen tartanak az esetleges büntetéstől. Erre utal, hogy korábban több tucat szocialista képviselő is fontolgatta az elutasító szavazatot vagy a távolmaradást, erről azonban most már nemigen esett szó.
Tegnap a frakció egyhangúlag támogatta azokat a módosító indítványokat, amelyekről az SZDSZ-szel még múlt szerda este állapodtak meg a szocialisták. Lendvai Ildikó úgy fogalmazott: a képviselők ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatták az egészségbiztosítási reform szocialista álláspontnak megfelelő modelljét, és mivel az ehhez szükséges módosító javaslatokról koalíciós megállapodás született, a törvényt a két frakció egyetértésben tudja majd megszavazni. Arra az újságírói kérdésre, hogy az egészségbiztosítási törvényjavaslat esetében a szavazás tekinthető-e Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök melletti bizalmi szavazásnak, Lendvai Ildikó azt válaszolta: törvényszavazásnál törvényről döntenek.
A támogatás azonban a szocialista képviselők folyosói elbeszélése alapján nem olyan egyértelmű. A frakcióülés után lapunknak többen is azt nyilatkozták: csak abban az esetben érvényes a törvényjavaslatnak szóló támogatásuk, ha a jövő hét elején a szabad demokraták megszavaznak más, általuk benyújtott módosító indítványokat is. Azt, hogy mely indítványokról van szó, nem árulták el. Úgy tudjuk, hogy az SZDSZ egyelőre nem döntött ezekről. Sőt volt olyan kérdés is – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódszervezete –, amelyről megállapodtak a koalíciós partnerrel, hogy komoly jogosítványokkal rendelkező kormányhivatallá teszik lesz, az SZDSZ – a szocialisták szerint – mégis ennek ellentmondó kapcsolódó módosító indítványt terjesztett be.
A Fidesz szerint az egészségügyi reform nem a szakmáról és a betegek érdekeiről, hanem egy közönséges politikai alkuról szól, arról, hogy két párt hatalmon maradjon. Pesti Imre, a párt szakpolitikusa azt mondta: úgy látszik, hogy az SZDSZ a biztosítás megszervezésében lesz érdekelt, a szocialisták pedig a kórházak privatizációjában. – A reform és a több-biztosítós rendszer bevezetése nem élvezi sem a hazai, sem a nemzetközi szakma, sem a társadalom támogatását – mondta. Hozzátette, a kormánynak nincs felhatalmazása ehhez a döntéshez.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, a szerda esti koalíciós egyeztetésen több fontos kérdésben is megállapodtak a felek, az SZDSZ is engedett, ám az MSZP sem tudta minden változtatási igényét keresztülvinni. A menedzsmentjogok kérdésében például abban egyeztek meg, hogy a létrejövő egészségpénztárak 6 fős igazgatóságának elnökét nem a kisebbségi tulajdonos, hanem az állam jelölheti. Vezérigazgató ugyanakkor csak egy lesz, s személyére a magánbefektető tehet javaslatot. Egyezségre jutottak abban is, hogy mennyi legyen a pénztárak kisebbségi tulajdonrészének értékesítésekor a kikiáltási ár. Az Egészségügyi Minisztérium kezdetben lakosonként 5-10 ezer forintot javasolt, míg az MSZP 20 ezret szeretett volna, a végén 12 ezer forintban állapodtak meg. A kivehető profit mértéke az eredeti szöveg szerint
2 százalék volt, amit az MSZP szeretett volna csökkenteni. Ez nem sikerült, sőt nem is csak a fejkvóta, hanem a teljes árbevétel jelenti majd az osztalék alapját. Abban is döntöttek, hogy az OEP utódszervezete egy valódi jogosítványokkal rendelkező kormányhivatal lesz, s az új rendszer valójában nem 2009 közepén, hanem 2009 elején kezdheti meg működését.

Az orvosok is sztrájkba lépnek. A tizennégyezer tagot számláló Magyar Orvos Szövetség bejelentette csatlakozását a Liga és a Munkástanácsok által meghirdetett december 15-i demonstrációhoz, illetve a 17-én kezdődő, határozatlan ideig tartó sztrájkhoz. A szervezet szerint a kormány társadalombiztosítási javaslata a betegek számára „nagyobb kitolás, mint az esetleges munkabeszüntetés”, mindemellett az érintett intézményekben az orvosok várhatóan eltérő időpontban és nem folyamatosan sztrájkolnak majd. Bár a többnapos munkabeszüntetést elvetette, a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete is úgy döntött: kétórás szolidaritási sztrájkot vagy együttes tiltakozó fórum szervezését javasolja a közoktatásban dolgozóknak. Emellett a szolidaritás további kifejezéseként javasolják, hogy ezen a napon minden iskolában 13 órakor egyszerre szólaljanak meg a csengők, és mindenki viselje a szolidaritást kifejező kék szalagot.
Mindent összevetve eddig vasutasok, orvosok, villamosenergia-ipari dolgozók és pedagógusok szüntethetik be a munkát. Tegnap ismertették a Medián közvélemény-kutatási adatait is, amely szerint az emberek 73 százaléka egyetért azzal, hogy az egészségbiztosításról szóló törvénytervezetet vissza kell vonni, és 64 százaléknyian osztják a másik fő szakszervezeti követelést, miszerint a kormány ne változtasson a nyugdíjszámítás módján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.