Feladta a harcot, és újat kezdett

Az idén világ- és Európa-bajnok lett egy egyéni sportágban, nem mellékesen olimpiai ezüstérmes, jövőre viszont Pekingben nem lesz ott. Ám ezért most nem a kvalifikációs rendszert kell szapulni, hiszen a szumó nem szerepel az ötkarikás játékok műsorán. Bárdosi Sándor, aki 2000-ben Sydneyben még a kötöttfogású birkózás 85 kg-os súlycsoportjában villogott, bő két hete Thaiföldön, Csiang Maiban már ágyékkötőben oktatta a szumó-világbajnokság mezőnyét.

2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a műfajban már kétszeres Európa-bajnokként milyen reményekkel utazott ki a szumó-vb-re?
– Arra mindenképpen számítottam, hogy érmet nyerek, és természetesen az arany volt a cél. Nagyon örülök, hogy összejött, mert ez azt mutatja, hogy jó úton haladok a munkában.
– S ez az út hova vezet?
– Igazából a bunyóra készülök, vagyis az MMA-ra (Mixed Martial Arts, „vegyes harcművészet” – a szerk.), ahol van földharc, ütni és rúgni is lehet, gyakorlatilag bármit.
– Egyelőre maradjunk a szumónál. Milyen volt a mezőny a vb-n?
– A 85 kg-os súlycsoportban hozzávetőleg harmincan indultunk, és az aranyért öt ellenfelemet kellett legyőzni. Közülük hárman korábban már nyertek vb-t vagy Eb-t, így nem lehet azt mondani, hogy könnyű dolgom volt.
– Akárhogy is nézzük, a szumóról mégiscsak az ugrik be mindenkinek, hogy emberhegyek feszülnek egymásnak. A 85 kg-os világbajnoknak hol a helye a hierarchiában?
– Arról nincs szó, hogy a nagyok lenéznék a kicsiket, hiszen közülünk is majdnem mindenki komoly sportmúlttal rendelkezik valamilyen küzdősportágból. Rólam is tudták, hogy olimpiai ezüstérmes vagyok, és ezzel a vb-címmel most már a szumóban is van respektem.
– Egy óriás ellen lehet esélye?
– Csak akkor, ha az illető kezdő. Különben semmi sansz, hiszen itt rengeteget számít a testsúly. A csapatversenyben összekerültem egy közel kétszáz kilós ukránnal. Nem tagadom, ő egyszerűen lekergetett a küzdőtérről.
– Jegyzett birkózó indult még a vb-n?
– A lengyel Michalkiewicz, aki tavaly éppen az én súlycsoportomban lett Európa-bajnok. Ő még most is aktívan birkózik, így szumóban csak akkor tud indulni, ha elengedik. Nekem ilyen gondjaim már nincsenek azóta, hogy az idén abbahagytam a birkózást.
– Maradt hiányérzete?
– Őszintén mondom, nem hiányzik a birkózás.
– Úgy értettem, hogy bizonyára voltak olyan álmai, amelyek nem váltak valóra.
– Persze, voltak ilyenek, de ezeken nem érdemes rágódni. Egy olimpián ott lehettem, és ha az érmeket nézzük, elmondhatom, hogy egyből egy. Számomra mindig az volt a legfontosabb, hogy azt csináljam, amit szeretek; és a birkózás az utóbbi években már nem okozott olyan örömet, mint korábban. Sőt, a végén inkább már csak bosszúsággal járt. Most viszont a szumó nagyon tetszik, mint ahogy a bunyó is, mindkettőt örömmel csinálom.
– Azért az szomorú, hogy csak egy olimpiára jutott ki.
– A sydneyi ezüst után természetesen Athénban is ott akartam lenni, ám az, hogy nem jutottam ki, nem csak rajtam múlt. Hiába voltam kilencvenkét kiló, lefogyasztottak a 74 kg-ba, és ott sokadszorra összeeresztettek Berzicza Tomival. De szerintem már előre eldöntötték, hogy ő lesz a válogatott. Az általam lepusztított 84 kg-ba pedig berakták a fiatal Kiss Balázst, aki aztán se a vb-n, se a kvalifikációs versenyeken nem tudta megszerezni az olimpiai kvótát. Én pedig már csak egyszer kaptam lehetőséget, akkor is a 74 kg-ban. Komáromi Tibi, a szövetségi kapitány mondta, hogy most már vinne a 84 kg-ban, de tönkretettem magam a fogyással. Azt kell mondjam, hogy teljesen igaza volt. Egyébként az, hogy így jártam, nem az ő felelőssége, hanem akkori klubom, a BVSC vezetőié. Gratuláltam is nekik, hogy menynyire hozzáértők… Azzal, hogy nem jutottam ki az athéni olimpiára, kiölték belőlem a tüzet. Elegem lett az egészből, hogy nem az számít, ki a jobb birkózó. Úgy döntöttem, nem harcolok.
– Hanem inkább az MMA-ban.
– Úgy érzem, hogy egyre jobban kezdek belelendülni. A földharcot külön nem kell tanulnom, az ütéstechnikát pedig, ha tehetséges vagyok, fél év alatt elsajátíthatom olyan szinten, hogy azzal már boldogulhatok. Keményen edzem, és jövőre már éles meccsem is lesz.
– Mondjon három sportágat, amelyek versenyeit az olimpián biztosan nézi majd a tévében.
– Lássuk, csak… Kajak-kenu, öttusa, kézilabda. Kammerer Zolika és Kucsi, azaz Kucsera Gábor, valamint Balogh Gabi is jó barátom, nekik nagyon drukkolok majd. És a női kézilabda-válogatottnak is.
– Birkózás?
– Ezekkel a szabályokkal még nekem is unalmas, és néha én sem értem, hogy ki nyer. Szóval, a birkózás nálam már az első háromban sincs benne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.