Grúziának még a január 5-re kitűzött elnökválasztás előtt vissza kell állítania a teljes sajtószabadságot – jelentette ki tegnap Benita Ferrero-Waldner, az EU külkapcsolatokért és szomszédságpolitikáért felelős biztosa, miután Brüsszelben tárgyalt Lado Gurgenidze grúz kormányfővel. A biztos a független Imedi kereskedelmi televízió kormányzati elhallgattatása kapcsán úgy fogalmazott, „Tbiliszi túlreagálta a helyzetet”. Grúziában november 7-én hirdettek ki rendkívüli állapotot, miután a fővárosban könnygázzal és gumilövedékkel tudták csak szétverni a Mihail Szaakasvili elnök elleni ellenzéki demonstrációt. Az Imedi működését ezután függesztették fel.
Gurgenidze egy interjúban már jelezte, hogy szombattól újra sugározhat az ellenzéki tévécsatorna. Közölte, a sugárzási tilalmat már feloldották. Ferrero-Waldner elmondta, általában is szükségesnek tartja a média korlátozásának megszüntetését. Kijelentette: az EU szeretné, ha Grúziában kiépülne a hatalmi ágak egyensúlyának valódi demokratikus rendszere, és nagyra értékelte, hogy az ország nemzetközi megfigyelőket hív az elnökválasztásra.
A felszólítások és az ígéretek az EU megrendült bizalmát hivatottak helyreállítani a korábban Nyugat-szerte a demokrácia Moszkvának is ellenálló fáklyavivőjeként ünnepelt Szaakasviliben. A grúz elnök a Wall Street Journalban tegnap megjelent cikkében azt írta, az Imedi működését azért függesztették fel, mert közölte többek között azt a megtévesztő hírt, miszerint a kormányerők november 7-én a tbiliszi székesegyház ellen készültek rohamot indítani. A rendkívüli állapot kihirdetésére szerinte azért volt szükség, hogy elhárítsák a „nemzetbiztonságot fenyegető, alkotmányon kívüli veszélyt”.
A rendőrség nem ismer kíméletet, a fesztiválokon is lecsap, ha kell
